پروانه گمرکی چیست؟

websepanta
date_range آبان 20, 1399
message نظر 2
پروانه گمرکی

واردات و صادرات کالا از مرزهای یک کشور مستلزم رعایت قوانینی است که اداره گمرک ناظر به اجرا درآمدن آن قوانین است. هر کالایی که به کشور وارد می‌شود، باید توسط اداره گمرک بررسی شده و اجازه ترخیص به آن داده شود. ترخیص کالا از گمرک نیاز به عملیاتی دارد که به آن تشریفات گمرکی (Customs Formalities) گفته می‌شود. یکی از بخش‌های اصلی تشریفات گمرکی صدور پروانه گمرکی است. در این مقاله به معرفی بخشی از تشریفات گمرکی، از جمله پروانه گمرکی و نحوه صدور آن و بخش های مرتبط با آن می‌پردازیم.


تشریفات گمرکی چیست؟

هر واردکننده‌ای برای ترخیص کالا از گمرک مراحل مختلفی را باید طی کند. به مجموعه عملیاتی که واردکننده از مرحله ورود به گمرک تا ترخیص کالای خود انجام می‌دهد، تشریفات گمرکی می‌گویند. بخشی از این تشریفات عبارتند از : نوشتن اظهارنامه توسط واردکننده، احراز هویت واردکننده، ثبت کالا در گمرک یا قفل شدن کالا در گمرک و دریافت شماره کوتاژ، تعیین ارزیاب و انجام عملیات ارزیابی فیزیکی، کیفی و ارزشی کالا، پرداخت هزینه‌های مالیاتی و عوارض، دریافت پروانه گمرکی و….


معرفی پروانه گمرکی

به سند ترخیص کالا از گمرک پروانه یا مجوز گفته می‌شود. پروانه ترخیص کالا از گمرک دو نوع است:

 • مجوزی که که برای ترخیص کالاهای تجاری صادر می‌شود.
 • مجوزی که برای ترخیص کالاهای غیرتجاری صادر می‌شود.
 پروانه گمرکی

پته گمرکی چیست؟

پروانه گمرکی که برای ترخیص کالاهای غیرتجاری صادر می‌شود پته نام دارد. برای صدور پته گمرکی دیگر نیازی به اظهارنامه و کارت بازرگانی نیست. پته گمرکی که با نام پته مسافرتی نیز شناخته می‌شود، برای ترخیص کالاهای کم‌ارزش و برای افراد عادی و مسافران از گمرک صادر می‌شود. تنها شرط صدور پته مسافرتی این است که ارزش کالای مورد نظر کمتر از حد معینی باشد. این پته اغلب برای کالای همراه مسافران و کالاهای رسیده بوسیله پست صادر می‌شود.


پروانه سبز گمرکی چیست؟

برگ سبز گمرکی سندی است که پس از ارزیابی کالای وارد شده توسط اداره گمرک صادر می‌شود. هر شرکت واردکننده‌ای برای ترخیص کالاهای تجاری خود از گمرک، پیش از هر چیز باید برای کالای مورد نظر خود تشکیل پرونده داده و مدارکی مانند فاکتور خرید، بارنامه و …. را تحویل اداره گمرک دهد. اداره گمرک پس از بررسی و ارزیابی مدارک، برگ سبز کالای مورد نظر را به واردکننده تحویل می‌دهد.

هنگامی که عملیات ارزیابی کالا توسط کارشناسان گمرک به انتها برسد، این برگ سبز توسط کارشناسان امضا می‌شود و واردکننده کالا پس از پرداخت هزینه‌های گمرک می‌تواند با مراجعه به انبار، نسبت به صدور بیجک اقدام نموده و کالای خود را از انبار ترخیص کند. بر روی برگ سبز گمرکی تمام اطلاعات مربوط به کالا ثبت می‌شود. اطلاعاتی مانند شماره ثبت کالا، نام کالا، تعداد و نوع کالا، شماره انبار کالا، شماره بیجک و تاریخ ورود و خروج کالا به انبار.


بیجک انبار چیست؟ (Exit Permission)

پس از آنکه پروانه گمرکی کالا صادر شد و هزینه‌های گمرکی آن نیز توسط واردکننده پرداخت شد، پروانه سبز کالا توسط کارشناسان گمرک امضا و تأیید می‌شود و بعد از آن، واردکننده با ارائه برگ سبز و دریافت بیجک می‌تواند نسبت به ترخیص کالای خود از انبار گمرک اقدام کند. در واقع بیجک سندی است که ثابت می‌کند کالای موجود در انبار متعلق به شخصی است که می‌خواهد آن را تحویل بگیرد.


مشخصات برگ سبز

بر روی برگ سبز کالا اطلاعاتی درج می‌شود که این اطلاعات خلاصه‌ای از پرونده گمرکی کالای مربوطه است. از جمله اطلاعات مهمی که بر روی برگ سبز درج می‌شود، نام شرکت وارد کننده، شرکت ارسال‌کننده و نام کالای وارداتی است. علاوه بر این، وزن کالا اعم از وزن خالص و وزن ناخالص (وزن کالای بسته‌بندی شده) بر روی برگ سبز درج می‌شود.

هر کالا به محض ورود به کشور یک کد دریافت می‌کند که شماره کوتاژ یا شماره قفل کردن کالا خوانده می‌شود، این شماره نیز بر روی برگ سبز نوشته شده است. لازم به ذکر است که کالای وارد شده تا پیش از ترخیص با شماره کوتاژ آن شناخته می‌شود. لیست هزینه‌های مربوط به کالا از جمله قیمت کالا و هزینه‌ای که باید به گمرک پرداخت ‌شود نیز در برگ سبز کالا لیست می‌شود.

 پروانه گمرکی

مدارک لازم جهت اخذ برگ سبز

برای دریافت برگ سبز گمرکی دارنده کالا باید مدارک و اسنادی را به اداره گمرک تحویل دهد. از جمله:

 • گواهی کشور صادرکننده یا مبدأ
 • فاکتور خرید کالا
 • بارنامه کالا
 • بیمه‌نامه
 • مجوزهای لازم مانند مجوز بهداشت و مجوز استاندارد (برای کالاهایی که سلامت آن‌ها باید از طریق نمونه گیری تأیید شود)
 • فهرست عدل‌بندی کالا
 • قبض انبار
 • گواهی بازرسی
 • مدارک لازم برای معرفی شرکت واردکننده و شرکت صادرکننده مانند کارت بازرگانی، کد اقتصادی و…

موارد ذکر شده برخی از مهم‌ترین مدارک لازم جهت اخذ برگ سبز گمرکی هستند. ممکن است علاوه بر موارد گفته شده مدارک دیگری نیز برای ارائه به اداره گمرک لازم باشد. برخی از کالاهای وارداتی مانند کالاهای پزشکی، بهداشتی و غذایی نیاز به تأییدیه بهداشتی دارند. به همین منظور کالای وارد شده باید با نمونه‌گیری و ارزیابی بهداشتی مجوزهای لازم در این زمینه را نیز کسب کرده و همراه با دیگر مدارک برگ سبز تحویل دهد. در هر حال، شخص یا شرکت واردکننده با ارائه مدارک لازم می‌تواند اقدام به تشکیل پرونده برای کالای وارداتی خود کرده و پس از آن برگ سبز کالا را دریافت کند.


مانیفست چیست؟

مانیفست عبارت است از فهرست کاملی از بار که توسط یک وسیله ی نقلیه جا به جا می شود. در این فهرست اطلاعاتی از قبیل مشخصات فرستده، گیرنده، شماره سند حمل، توضیحاتی در مورد کالا و تعداد بسته ها نوشته می شود.
در بسیاری از کشور ها مانیفست به عنوان جایگزینی برای اظهار نامه گمرکی عمل می کند. مانیفست نشان دهنده این است که کالا از مبدا تا مقصد اضافه و کم نمی شود.


هزینه‌های مربوط به ترخیص کالا

هزینه‌های مربوط به ترخیص کالا از گمرک به دو دسته تقسیم می‌شوند:

هزینه‌های مالیات و عوارض

این هزینه‌ها به طور عمده شامل هزینه مالیات علی الحساب (چهار درصد)، مالیات بر ارزش افزوده، عوارض (که به سازمان‌های مختلفی از جمله هلال احمر و…. پرداخت می‌شود)، سود بازرگانی و حقوق گمرکی می‌شود.

هزینه‌های امور خدماتی

هزینه امور خدماتی هزینه‌ای است که به سازمان‌های خدماتی از جمله سازمان بنادر، شرکت‌های حمل و نقل، انبارداری و…. در ازای خدماتی همچون تخلیه بار، حمل و نقل بار، انبارداری، بارگیری و… پرداخت می‌شود. میزان هزینه‌های خدماتی و مالیاتی به تعداد و نوع کالا و خدمات وارداتی بستگی دارد و مهم‌ترین این هزینه‌ها در برگ سبز کالا قید می‌شوند.


استعلام الکترونیکی پروانه گمرکی

در سامانه epl (پنجره واحد تجارت فرامرزی) صفحه ای جهت استعلام الکترونیکی پروانه های گمرکی قرار داده شده است. صاحب کالا پس از انجام عملیات گمرکی می تواند رسید کالا را صادر کند.

استعلام الکترونیکی پروانه گمرکی

سوالات رایج پروانه گمرکی

تشریفات گمرکی چیست؟

هر واردکننده‌ای برای ترخیص کالا از گمرک مراحل مختلفی را باید طی کند. به مجموعه عملیاتی که واردکننده از مرحله ورود به گمرک تا ترخیص کالای خود انجام می‌دهد، تشریفات گمرکی می‌گویند.

پته گمرکی چیست؟

پروانه گمرکی که برای ترخیص کالاهای غیرتجاری صادر می‌شود پته نام دارد. برای صدور پته دیگر نیازی به اظهارنامه و کارت بازرگانی نیست. پته گمرکی که با نام پته مسافرتی نیز شناخته می‌شود، برای ترخیص کالاهای کم‌ارزش و برای افراد عادی و مسافران از گمرک صادر می‌شود

پروانه سبز گمرکی چیست؟

برگ سبز گمرکی سندی است که پس از ارزیابی کالای وارد شده توسط اداره گمرک صادر می‌شود.

2 پاسخ به “پروانه گمرکی چیست؟”

 1. لطفا هم در مورد واردات و هم صادرات از نقطه شروع تا حمل به انبار هم حسابداری و هم نحوه ثبت در سامانه جامع گمرکی توضیح دهید.ممنون

دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Warning