صادرات به ترکیه

صادرات به ترکیه

ترکیه کشوری واقع در شمال آسیای غربی است که همواره بعنوان گذرگاه اصلی اروپا و آسیا شناخته می شود. این کشور با قرارگیری در جوار دریای سیاه، مرمره، مدیترانه و دریای اژه یکی از مهم ترین کشورهای منطقه خاورمیانه است. ترکیه دارای اقلیم مرطوب و کوهستانی است و اغلب جمعیت آن را اقوام ترک و کرد تشکیل می دهند.

همسایگی با کشورهای اروپایی و آسیایی توام با هم و دسترسی به آب های آزاد، این کشور را در موقیت بسیار مناسبی برای ارتباط دو قاره آسیا و اروپا قرار داده است. بخش اصلی اقتصاد ترکیه متعلق به صنعت توریست و گردشگری است. همچنین؛ به واسطه دارا بودن قرابت های تاریخی و فرهنگی با مردم ایران، این کشور از اصلی ترین مقاصد سفرهای ایرانیان محسوب می شود. در طی چندین سال گذشته؛ ترکیه با فراهم آوردن بستر لازم، بخش سرمایه گذاری خارجی خرید مسکن را به خوبی تقویت کرده است.

ترکیه دارای یک پارلمان است به صورت ریاستی اداره می شود. موقعیت استراتژیک ترکیه سبب شده است، تا روابط پایدار گسترده ای با سایر کشورها برقرار کند. اصلی ترین هدف این کشور از برقراری ارتباط، توسعه اقتصاد و بهبود وضع عمومی است. روابط ایران و ترکیه در طول تاریخ همواره با نوساناتی همراه بوده است. اما اخیراً دارای وضعیت مطلوب و پایداریست. کیلومترها مرز مشترک و سهولت رفت و آمد به این کشور، زمینه مناسبی برای مبادلات تجاری دو کشور است.

در ادامه این مطلب؛ با اشاره به اوضاع اقتصادی ترکیه و میزان مراودات آن با سایر کشورها، روابط تجاری ایران و ترکیه و چالش های صادرات به ترکیه را مورد بررسی قرار خواهیم داد.


اقتصاد ترکیه

همانطور که پیش تر نیز ذکر شد؛ بخش عمده ای از اقتصاد ترکیه وابسته به صنعت گردشگری این کشور است. ترکیه علارغم دارا بودن ذخایر نفتی و طبیعی، اما با توسعه صنعت خودروسازی، کشتی سازی، کشاورزی و حمایت از بخش خصوصی، رشد قابل توجهی را در اقتصاد بدست آورده است. طبق آمارهای رسمی؛ کشور ترکیه به لحاظ میزان تولید ناخالص داخلی در جهان، در جایگاه سیزدهم قرار دارد.

با نظارت دولت ترکیه بر نظام اقتصادی کشور و بخش خصوصی، هم اکنون شرکت ها و کارخانه های بزرگی در این کشور فعالیت می کنند که از صادرکنندگان اصلی کالا به اروپا هستند. صادرات خودروی ملی، قطعات کشتی، لوازم خانگی و سایر تجهیزات برقی از ترکیه به سایر کشورهای جهان صادر می شوند.

هم اکنون؛ صنعت این کشور در بسیاری از کشورهای اروپایی و آسیایی نفوذ کرده است، به طوری که پس از آلمان، انگلیس و ایتالیا، کشورهای ایران و عراق از مهم ترین مقاصد کالاهای ترکی به شمار می روند. ترکیه از معدود کشورهایی است که توانسته صرفاً از طریق صادرات کالاهای غیر نفتی و سرمایه گذاری در بخش خصوصی، درآمد سالیانه قابل توجهی را نسبت به سایر کشورهای خارمیانه به دست آورد.

امروزه؛ این مرکز مهم تجاری و سیاسی، مورد هدف بسیاری از تجار و فعالان اقتصادی است. تامین نیازهای وارداتی کشورها و تحلیل و بررسی فرصت های بازار ترکیه از مهم ترین دغدغه های امروزه مشاوران امور صادرات می باشد.

صادرات به ترکیه

مبادلات تجاری ایران و ترکیه

روابط سیاسی دو کشور ایران و ترکیه در طی یک دهه اخیر، دستخوش تحولات بسیاری بوده است و این نوسانات سیاسی، همواره مراودات تجاری این دو را تحت تاثیر قرار داده است. میزان فعالیت های اقتصادی در زمینه صادرات و وارادات کالاهای غیرنفتی، حاکی از آن است که این دو کشور از ظرفیت ها و اشتراکات تجاری بالایی برخوردار هستند.

طبق آمارهای رسمی گمرک؛ در سال 2018 درآمد ترکیه از واردات کالا غیرنفتی به ایران حدود 5/6 و سال 2019 با سقوط چند پله ای حدود 1/2 بوده است. کشور ترکیه به عنوان پل اتصال دو قاره آسیا و اروپا، مرکز مهمی برای تجارت با ایران به شمار می رود چرا که از این مسیر صادرات کالاهای ایرانی به اروپا محقق خواهد شد.

در حال حاضر؛ عمده روابط تجاری ایران و ترکیه در بخش کشاورزی است. طی توافقنامه همکاری از سوی دو کشور؛ توسعه بخش فناوری کشاورزی و سرمایه گذاری در امور شیلات و کشت و زرع در دستور کار قرار گرفته است. در سال 2017 میلادی؛ چندین تن محصولات کشاورزی ایران به ارزش حدودی 217 میلیون دلار وارد ترکیه شد.

حدود 3 درصد از کالاهای مورد نیاز بازار ترکیه توسط ایران تامین می گردد. اما مهم ترین اقلام صادراتی ایران به ترکیه مربوط به فرآورده های نفتی و گاز طبیعی و قیر صادراتی است. از دیگر محصولات صادراتی ایران به ترکیه نیز می توان به ؛ محصولات پلاستیکی، مصالح ساختمانی، صادرات مواد غذایی و محصولات کشاورزی، زعفران، خرما، خشکبارصادراتی، انواع صیفی جات، ظروف شیشه ای، کالاهای فلزی و… اشاره کرد.


قوانین و استانداردهای صادرات به ترکیه

به منظور صادرات به ترکیه لازم است تا صادرکنندگان ایرانی در ابتدا مجوز واردات را از بانک دریافت کرده و پس از آن نسبت به صادرات کالا اقدام کنند. چنانچه کالاهای صادراتی در دسته محصولات خوراکی گیاهی و حیوانی است فرد صادرکننده موظف است گواهی کنترل ترکیه را اخذ کند. اما اگر کالاهای صادرتی در دسته مواد غذایی و سلاح قرار ندارند، تنها دریافت شماره مالیاتی برای اجازه ورود کالا به ترکیه کافی است.

به طور کلی؛ موارد متعددی در میزان قیمت گذاری تعرفه های گمرکی کالاهای صادراتی به ترکیه تاثیرگذارند. یکی از موارد مهم در تعیین تعرفه های گمرکی، فاکتور فروش است. هرچه مبلغ درج شده در فاکتور بیشتر باشد، تعرفه گمرک برای آن بالاتر خواهد بود و بالعکس. دومین مورد تاثیرگذار، گواهی حمل و نقل کالاست. این گواهی نوع وسیله ترانزیت کالا به ترکیه را تعیین می کند. مورد آخر نیز فاکتور پروفرماست که شامل اطلاعات کامل از محصول ارسالی است. گمرک ترکیه با بررسی دقیق آن تعرفه صادرات را تعیین خواهد کرد.

صادرات به ترکیه

چالش های صادرات به ترکیه

بازار نیمه توسعه یافته ترکیه با کمبودها و چالش هایی مواجه است که از جمله موانع اصلی صادرکنندگان خارجی به شمار می رود. در واقع؛ نبود تعرفه گمرکی مشخص برای انواع کالاها و از طرفی چهاچوب های قضایی سختگیرانه، فرآیند صادرات به ترکیه را با مشکلاتی رو به رو کرده است.

در برخی موارد نیز، ممکن است به دلیل عدم وجود شفافیت در بازار و سیاست های متنقاقض برخی از خریداران ترکیه ای، خرید عمومی کالاها توسط مصرف کنندگان به کلی مختل شود. به همین دلیل؛ اغلب توصیه می شود که پیش از انجام امور صادرات به ترکیه، تمامی موانع را سنجیده و از راهنمایی های شرکای تجاری ترکیه ای استفاده کنید.


صادرات مصالح ساختمانی به ترکیه

از آن جایی که کشور ترکیه و ایران از بسیاری لحاظ به یکدیگر نزدیک می باشند، رابطه اقتصادی خوبی نیز با یکدیگر دارند. به طوری که سالانه میلیون‌ها کالا توسط این دو کشور رد و بدل می‌شود و تا به حال همکاری‌های اقتصادی بسیار زیادی بین آن‌ها صورت گرفته است. از جمله کالاهایی که به این کشور صادر شده می توان به مصالح ساختمانی اشاره کرد.

صادرات مواد غذایی به ترکیه

ایران و ترکیه تبادل کالای زیادی با هم دارند. بسیاری از محصولات ترکیه به کشور ما صادر می‌شوند و در مقابل، محصولات زیادی هم از ایران به این کشور فرستاده می‌شوند. صادرات مواد غذایی به ترکیه انجام می‌شود و توانسته‌ بازار فروش خود را در این کشور پیدا کند.