مشاوره ترخیص کالا

مشاوره ترخیص کالا

با گسترش مراودات تجاری ایران با سایر کشورها و فعالیت های بازرگانی، ترخیص کالا از گمرک و رعایت مراحل قانونی آن از نیازمندی هایی یک فعالیت تجاری موفق است. به طور کلی؛ ترخیص کالا از گمرک شامل مجموعه اقداماتی است که به واسطه آن مجوز واردات و صادرات یک کالا مجاز می شود.

دسترسی به مجوز ترخیص کالا نیازمند دارا بودن شرایط و طی کردن مراحل قانونی است. از آن جایی که فرآیند صادرات برای تمامی کالاها ممکن است از قوانین یکسانی پیروی نکند، دارا بودن دانش گمرکی و بازرگانی ضروریست.

به همین منظور؛ بسیاری از افراد با استفاده از خدمات و راهنمایی شرکت های بازرگانی و بهره مندی از مشاوره ترخیص کالا، روند ورود و خروج کالاهای خود را به سهولت میسر می کنند. عدم آگاهی از قوانین و روش های ترخیص کالا می تواند خسارت و تضیف یک مجموعه را به دنبال داشته باشد چرا که در صورت اتخاذ روش های غیر معمول یا عدم پیروی از قوانین، مشکلات متعددی پدید خواهد آمد.

به همین منظور؛ بهره مندی از خدمات مشاوره ترخیص کالا یکی از دلایل موفقیت یک مجموعه تلقی می شود. در ادامه؛ ضمن اشاره به فرآیند و مراحل ترخیص کالا، به مزایای مشاوره امور گمرکی و موارد آن نیز اشاره خواهیم داشت.

بیشتر بدانید: صادرات به عمان

ترخیص کالا

طی کردن مراحل قانونی ترخیص کالا از گمرک امری مهم در تجارت و فعالیت های اقتصادی برون مرزی است. با ترخیص به موقع و قانونی کالا از گمرک، فرآیند جابه جایی و توزیع کالاها به سرعت انجام خواهد گرفت. به هنگام ترخیص کالا، خود فرد وارد کننده و یا نماینده قانونی وی مسئولیت تحویل کالا را به عهده خواهد داشت.
به جهت ترخیص کالا بسته به اینکه چه نوع کالایی وارد یا صادر خواهد شد، مجوز مربوطه آن نیز متفاوت است. برخی از این مجوزها شامل؛ مجوزهای محیط زیستی، الکترونیک، صنایع، بهداشت، وزارت صنعت و معدن و… می باشند.

ارزش گذاری کالاهای گمرکی از عوامل مهم و موثر در ترخیص آن هاست. به همین منظور؛ در اغلب موارد مشاوران ترخیص کالا می توانند با تکیه بر دانش و حرفه ی خود، کالا ها را به درستی و قانونی ارزش گذاری نمایند.

همچنین؛ یکی دیگر از ملزومات استفاده از مشاوره ی ترخیص کالا سرعت بخشیدن به مراحل ترخیص و آنالیز مناسب ترین مسیر گمرک به منظور جلوگیری از خسارات احتمالی است.

مشاوره ترخیص کالا

مراحل ترخیص کالا از گمرک

مراحل ترخیص کالا از گمرک شامل موارد متعددی است که می بایست با دقت و به صورت قانونی انجام شود. مراحل ترخیص کالا به شرح زیر می باشند:

ثبت اظهارنامه

یکی از مهم ترین مراحل ترخیص کالا از گمرک، تکمیل فرم اظهارنامه مربوط به کالاست. این فرم بایستی در ابتدای فرآیند ورود و خروج کالا در سامانه EPL ثبت گردد. تمامی اطلاعات مربوط به کالا و مشخصات آن به صورت آنلاین در سیستم ثبت خواهند شد.

به منظور تکمیل فرم و اظهار کالای گمرکی ارائه مدارکی از جمله؛ بارنامه، گواهی مبدا، قبض انبار، فاکتور، ترخیصیه، بیمه نامه، مجوزهای قانونی کالا، شماره حواله، وکالت نامه و…. ضروری است.

احراز هویت

پس از طی کردن مرحله اول؛ به منظور اطمینان از اصالت و قانونی بودن کالا، گمرک اسناد و مدارک کالای مربوطه را بررسی کرده و در صورت تایید، یک شماره ثبت اختصاصی برای کالا منظور می گردد.

کنترل

به طور کلی مسیرهای گمرکی شامل سه محور زرد، سبز و قرمز هستند که پس از احراز هویت، کالا در یکی از مسیرهای ذکر شده قرار خواهد گرفت. مسیر های زرد و قرمز حاکی از آن است که کالای مربوطه نیازمند بازرسی مجدد می باشد.

مجوزهای لازم

بسته به نوع کالای وارد شده، اخذ مجوزهای لازم و قانونی الزامی است. در این مرحله از ترخیص کالا، چنانچه کسب گواهی و مجوزها ضروری باشد، مدارک آن توسط کارشناسان مربوطه تکمیل خواهد شد. این گواهی ها عبارتند از؛ گواهی وزارت بهداشت، قرنطینه، محیط زیست و…

تعرفه کالا

به منظور تعیین تعرفه کالا، لازم است تا کارشناس گمرک کالا را بررسی نموده و آن را با اسناد و مدارک تطبیق دهد.

ترخیص کالا

پس از طی مراحل ذکر شده و پرداخت هزینه های مربوطه، مجوز خروج کالا از گمرک صادر خواهد شد. سپس خود فرد وارد کننده یا نماینده قانونی او مجاز است که کالا را از گمرک ترخیص نماید.

ترخیص کالا

بارگیری کالا

پس از تسویه با شرکت حمل ونقل و دریافت مجوز و قبض انبار، بارگیری کالا از گمرک آغاز خواهد شد.

خروج کالا

در آخرین مرحله؛ انبار دار موظف است ضمن بررسی کالا و در صورت تایید، پروانه سبز را که نشان دهنده کنترل کالا است صادر کند. پس از آن صاحب کالا قادر است با وسیله نقلیه مورد نظر کالا را از گمرک بارگیری کند.

با توجه به پیچیده بودن الگوریتم های صادرات و قوانین و تبصره های ترخیص کالا از گمرک، حضوری فردی آگاه و مشرف بر مراودات تجاری برون مرزی و مسائل گمرکی می تواند فرآیند صادرات را به سهولت امکان پذیر سازد. مشاوران ترخیص کالا با هدف گسترش صادرات و تسهیل فرآیندهای قانونی ترخیص کالا، در این مسیر یاری گر فعالان اقتصادی هستند.