مهم‌ترین قوانین ترانزیت کالا

websepanta
date_range اردیبهشت 28, 1400
message نظر 0
قوانین ترانزیت کالا

مقررات ترانزیت کالا در هر کشوری منحصربه‌فرد است و بر اساس شرایط سیاسی و اقتصادی آن کشور، قوانین تدوین می‌شود. در ادامه همراه ما باشید تا قوانین ترانزیت داخلی کالا را به طور خلاصه بیان کنیم.


قوانین ترانزیت داخلی کالا

ترانزیت داخلی یعنی محموله گمرک نشده از گمرک خانه مجاز به گمرک خانه مقصد حمل شود و در مناطقی که اداره‌های سازمان بندرها و کشتی قرار دارد، حمل کالا تحت عنوان ترانزیت داخلی با موافقت قبلی اداره بندر منطقه موردنظر انجام می‌شود.
در بارنامه‌هایی که محل تحویل کالا، نقاط داخلی کشور باشد و راننده بخواهد محموله را از اولین اداره یا دفتر گمرک به نزدیک‌ترین گمرک به مقصد حمل کند، نیازی به وکالت‌نامه رسمی و ثبتی نیست. در واقع همان بارنامه به منزله وکالت و اعطای اختیارات کامل به حمل‌کننده‌ی بار است.

قوانین وجود اختلاف نظر با خدمات باربری

اگر بعد از صدور قطعی اجازه برای ترخیص کالا دچار اختلاف نظر در طبقه‌بندی یا تعرفه‌بندی با تعیین ارزش محموله تقاضای ترانزیت داخلی شدید، گمرک مبدأ باید جریان را به صورت کامل گزارش دهد و به گمرک مقصد ارسال کند. در صورت تخلف طبق ماده 31 قانون امور گمرکی باید متن تخلف تنظیم شود و در آن میزان جریمه به صورت کامل تعیین شده باشد و ضمیمه متن گزارش شود.

قوانین ترانزیت داخلی برای کالاهای ممنوع

در مورد کالایی که ورود قطعی آن طبق مقررات عمومی صادرات کالا و واردات کالا غیر مجاز یا مشروط باشد، موافقت با حمل ترانزیت داخلی شخصی مشروط به موافقت گمرک ایران در هر دو مورد است.
برای حمل مواد آتش‌زا و قابل اشتعال باید از وسایل نقلیه مجاز استفاده کرد و حمل مایعات در مخازن نیمه خالی ممنوع است.

قوانین و مقررات تاخیر در محل تخلیه

محل تخلیه می‌تواند بندر، گمرک، ایستگاه راه‌آهن، انبار صاحب کالا، مکان شرکت یا مؤسسه حمل و نقل و محل مورد نظر فرستنده کالا باشد.
هرگاه برای وسیله نقلیه حواله بارگیری صادر شد و به دلیل نبود امکانات کافی یا به هر علتی که راننده مقصر آن نباشد و بیشتر از 12 ساعت برای بارگیری معطل بماند، شرکت باید به ازای هر ساعت مازاد بر 12 ساعت اولیه حق توقف بارگیری به راننده پرداخت ‌کند و بعداً شرکت از صاحب کالا دریافت کند.

قوانین ترانزیت کالا

قوانین ترانزیت داخلی برای بارهای حجیم

  • اگر بارها حجیم باشد و ظرفیت وسیله نقلیه از نظر طول و عرض و ارتفاع تکمیل گردد به شرط آن که بار دیگری حمل نکند، صرف نظر از وزن بار، ظرفیت کامل وسیله نقلیه به عنوان ملاک کرایه حمل و صدور بارنامه قرار می‌گیرد.
  • حمل بار به صورت زیر باری و رو باری مشروط به رعایت مقررات تعادل بار و ظرفیت مجاز وسیله نقلیه مشکلی ندارد.
  • اگر در موقع توزین بار معلوم شود که بیشتر از اندازه مجاز بارگیری انجام شده، بار اضافی باید تخلیه شود. راننده موظف است که در هنگام بارگیری با استفاده از وسایل مناسب بار خود را مهار کند، اگر محموله با بخشی از آن بیفتد، راننده مسئول این اتفاق است.

قوانین مربوط به هزینه‌های جانبی در ترانزیت داخلی

انجام ترانزیت داخلی کالا مستلزم صدور بارنامه بر اساس شرایط و ضوابط موجود است و تکمیل تمامی نسخه‌های بارنامه بر عهده شرکت‌ها و مؤسسه‌های حمل و نقل است و مبلغ کرایه باید عیناً در آن قید شود و منطبق با مفاد قرارداد باشد.

  • هزینه پایانه‌های عمومی که شامل پارکینگ، برگ نوبت‌دهی، حواله بارگیری و تمدید آن بر عهده راننده یا مالک وسیله نقلیه است.
  • پرداخت هزینه‌های دیگر مانند عوارض شهرداری، هلال‌احمر، دیماند، باسکول، جرثقیل، لیفتراک، تخلیه و بارگیری بر عهده فرستنده کالا است.

در هر صورت مؤسسه‌های حمل و نقل موظف هستند که این هزینه‌ها را تامین کنند و با ذکر آن در بارنامه این هزینه ها را به مراجع مربوطه پرداخت کنند. شرکت خدمات باربری حمل و نقل می توانند برای حمل محموله ها از یک نرخ توافقی با فرستندگان کالا بر حسب قراردادی که بسته شده است، استفاده کنند.

بیشتر بدانید: صادرات به عمان

قوانین و مقررات ترانزیت داخلی شخصی

طبق قوانین ترانزیت کالا، فرستنده کالا برای ترانزیت داخلی شخصی باید اظهارنامه لازم را در سه نسخه تنظیم کند و به گمرک مبدأ بفرستد. در این اظهارنامه باید تعداد، نوع بسته، علامت، شماره و وزن با ظرف بسته‌ها، نام و نوع جنس، وزن خالص، ارزش کالا، مشخصات وسیله نقلیه و نام گمرک مقصد قید شود.
صاحب کالا طبق متن اظهارنامه متعهد می‌شود که ارزش کالا را به همان ترتیب و بدون هیچ نوع تصرف و تغییری در پلمپ‌های گمرکی در مدت زمانی که از طرف گمرک مبدأ تعیین شده است و در پروانه ترانزیت قید می‌شود، به گمرک مقصد تحویل دهد.

قوانین ترانزیت کالا

قوانین ومقررات مربوط به محموله‌های پستی

برای بسته‌های پستی که از مرز تحت عنوان ترانزیت داخلی کالا حمل می‌شود و همچنین کالاهای راه‌آهن دولتی تعهد کتبی اداره پست و راه‌آهن به عنوان سپرده حقوق گمرکی، سود بازرگانی و عوارض دریافت می‌شود.

قوانین و مقررات ترانزیت کالاهای دولتی

اگر ترانزیت کالا به وسیله راه‌آهن دولتی یا موسسات حمل و نقلی که از طرف وزارت امور اقتصادی و دارایی تعیین شده‌اند انجام شود، می‌توان به صورت مستقیم از گمرک مبدأ به مقصد ارسال شوند. طبق قوانین ترانزیت کالا برای این موارد کافی است که مشخصات ظاهری کالا مانند نوع بسته، علامت، شماره و در صورت لزوم وزن با ظرف را بررسی کرد. در این مورد باید تمام بسته‌های ترانزیت کالا تحت مراقبت ماموران با نخ یا سیم‌کشی انجام شود و هر یک از آن‌ها پلمپ شود.

البته اگر کالا از هر جهت سالم، بی‌عیب، بدون شکاف و شکستگی باشد و بتوان مطمئن شد که دریچه‌های سفت و محکمی دارد و باز کردن آن بدون شکستن پلمپ و سیم غیر ممکن باشد، به جای پلمپ کامل می‌توان در یا دریچه‌های بسته را پلمپ کرد. پس از رسیدن کالا به مقصد تعداد و علائم و پلمپ‌های بسته‌ها از طرف ماموران گمرک مقصد به طور کامل بررسی و با موارد اظهارنامه تطبیق داده می‌شود و در صورتی که اختلافی مشاهده نگردد، کالا به دست حمل‌کننده بار سپرده می‌شود.


سخن نهایی

تعهد ترانزیت سندی است که توسط گمرک تنظیم می‌شود و به موجب آن اجازه داده می‌شود که محموله‌ها به طور ترانزیت گمرکی بدون پیش‌پرداخت حقوق و عوارض ورودی حمل شود و رعایت قوانین ترانزیت داخلی کالا به شما اجازه می‌دهد حمل بار خود را با اطمینان بیشتری انجام دهید.

سئوالات متداول

ترانزیت داخلی چیست؟

ترانزیت داخلی یعنی محموله گمرک نشده از گمرک خانه مجاز به گمرک خانه مقصد حمل شود.

مهم ترین قوانین ترانزیت کالا چیست؟

قوانین وجود اختلاف نظر با خدمات باربری
قوانین ترانزیت داخلی برای کالاهای ممنوع
قوانین و مقررات تاخیر در محل تخلیه
قوانین ترانزیت کالا برای بارهای حجیم
قوانین مربوط به هزینه‌های جانبی در ترانزیت داخلی
قوانین و مقررات ترانزیت داخلی شخصی
قوانین ومقررات مربوط به محموله‌های پستی
قوانین و مقررات ترانزیت کالاهای دولتی

attachment برچسب‌ها :
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Warning