تخلیه و بارگیری کالا

دارندگان کسب و کارهای فرا مرزی، صادرکنندگان و وارد کنندگان کالا، دارای یک دغدغه ی مهم و همیشگی به نام حمل و نقل کالا می باشند که البته به سه روش کلی زمینی، هوایی و دریایی انجام می پذیرد.
حمل و نقل کالا به هر روش که باشد دارای فرایند مشترکی است که باید با دقت کافی و با توجه و قوانین و مقررات مدون شده صورت بپذیرد؛ در این فرایند یکی از اصلی ترین مراحل، “بارگیری و تخلیه ی کالا” است که با توجه به نوع حمل و نقل، باید از قوانین و پروتکل های خاصی پیروی کند.

این کار اگر به درستی انجام نگیرد، می تواند خسارات جبران ناپذیری برای دارنده ی کالا به بار بیاورد. این مقاله به طور خلاصه به شرح چگونگی بارگیری و تخلیه ی کالا در هر سه روش جابجایی، می پردازد. با ما همراه باشید.


بارگیری و تخلیه ی کالا یعنی چه؟

به کلیه ی عملیاتی که در جهت انتقال یک یا چند کالا از یک مبدا به سمت یک مقصد مشخص انجام می پذیرد، بارگیری و تخلیه ی کالا می گویند. بارگیری و تخلیه، دارای یک سری قوانین کلی می باشد و معمولا توسط ابزارها و ماشین آلات مخصوص این کار، انجام می شود.
البته نقش نیروی انسانی در این فرایند را هم نمی توان نادیده گرفت و باید در نظر داشت که درصد خطاهای انسانی نسبت به خطاهای ماشینی در این عملیات بسیار بیشتر است؛ کارکنان حوزه ی بارگیری باید نسبت به نوع و شیوه های بارگیری آگاهی های لازم را داشته باشند و هر یک وظایف مربوط به خود را رعایت کامل نکات ایمنی و پروتکل های مورد نیاز به انجام برسانند.

تخلیه و بارگیری کالا

فرایند بارگیری چگونه انجام می شود؟

نوع بارگیری با توجه به نحوه ی ترانزیت که می تواند زمینی، هوایی و یا دریایی باشد متفاوت است. در رابطه با بارگیری و تخلیه ی زمینی، دو روش بارگیری در حمل و نقل ریلی و بارگیری در حمل و نقل جاده ای مطرح می شود.

بارگیری در حمل و نقل دریایی که مربوط به جابجایی کالاهای حجیم و سنگین می باشد با دستگاه ها و ماشین آلات پیچیده تری به انجام می رسد.
به طور کلی عملیات بارگیری از درب کارخانه و کارگاه های صنعتی آغاز می شود و با توجه به شرایط و وضعیت بار و نوع جابجایی، فرایند های متعددی را سپری می کند تا در نهایت به مقصد برسد.

همانطور که گفته شد پیچیده ترین و پر هزینه ترین نوع بارگیری در حمل و نقل های دریایی اتفاق می افتد؛ بارگیری در کشتی خود در دو مرحله ی کلی صورت می پذیرد؛ به این ترتیب که ابتدا کالا ها از انبار کارخانه یا کارگاه و توسط یک یا چند کامیونت به بندرگاه منتقل می شوند و در آنجا، جرثقیل هایی مخصوص، عملیات انتقال بار به کشتی را به انجام می رسانند. مشابه این روند در هنگام تخلیه ی بار نیز صورت میپذیرد. یک تاجر باید با توجه به پارامتر هایی مثل نوع و میزان بار، مسافت جابجایی و همینطور شرایط محیطی و جغرافیایی پیش رو، نسبت به انتخاب وسیله ی مناسب برای عملیات جابجایی و انتخاب روش های بارگیری، تصمیم گیری کند.

بارگیری و تخلیه ی کالا

قوانین و مقررات بارگیری و تخلیه ی کالا

فرایند بارگیری و تخلیه ی کالا از یک سری قوانین و پروتکل های از پیش تعیین شده تبعیت می کند و تک تک افراد دخیل در این کار، باید نسبت به وظیفه ی خود متعهد باشند و با دقت کافی عمل کنند.
مسافت جغرافیایی مبدا و مقصد و نوع مسیر، نوع و حجم کالا های مورد جابجایی، نوع روش جابجایی اعم از زمینی، هوایی و دریایی، و همینطور شرایط اجتماعی و سیاسی مبدا و مقصد همگی در این قوانین و مقررات تاثیر گذارند.

این قوانین تعیین می کنند که در طی هر مرحله از فرایند بارگیری، هر طرف (فرستنده و گیرنده) هر کدام چه وظایفی دارند و هر یک تا چه حد در قبال ایمنی و سلامت کالا های قابل جابجایی مسئول هستند. این قوانین و مقررات تحت عنوان “اینکوترمز” شناخته می شود و پیشتر در مقاله ای کامل تحت عنوان “حمل و نقل بین المللی و اینکوترمز” پیرامون آن و روش های آن پرداخته ایم.


بارگیری کالاهای خطرناک

بسیاری از کالاهای تجاری، از موادی تشکیل می شوند که می توانند باعث انفجار، آتش سوزی و یا دیگر مشکلات زیست محیطی و تشعشعاتی شوند؛ این کالاها به عنوان کالاهای خطرناک شناخته می شوند و بارگیری و تخلیه ی آنها در زمان جابجایی و ترانزیت، باید طبق قوانین بسیار خاص و با رعایت پروتکل های امنیتی ویژه ای انجام شود.
انواع مواد سمی و رادیو اکتیو، مواد آتش زا، بسته های خود اشتعال زا و … چند نمونه از این اقلام می باشند و جابجایی هر یک ملزوم به لحاظ شرایط ویژه ای می باشد.

به طوری کلی و در مورد تمامی این اقلام باید گفت که در ابتدا فرستنده و گیرنده، باید حمل کنندگان را در جریان محتوای بسته های مورد جابجایی قرار دهند تا افراد دخیل در این کار، کلیه ی نکات ایمنی را مد نظر داشته باشند. بسته های حاوی کالا های آسیب زا و خطرآفرین باید با دقت کافی بارگیری شوند و در محل قرارگیری خود در وسیله ی حمل بار (کشتی، قطار، هواپیما و …) کاملا محکم و ثابت بوده و در معرض لرزش و واژگونی نباشند.

این بسته ها همچنین باید در شرایطی حمل شوند که عوامل تحریک زا (از نظر آتش سوزی، انفجار و …) قرار نگیرند. هنگام تخلیه نیز باید به تمامی نکات ایمنی (با توجه به نوع کالا) توجه شود و پس از تخلیه ی کامل، سطوح حامل باید به طور کامل تمیز و پاکسازی شوند.

البته توجه به پروتکل های ایمنی در رابطه با جابجایی این کالا ها بعد از تخلیه نیز ادامه دارد و انباری که بسته های کالایی در آن نگهداری می شود، باید در مکانی غیر مسکونی و به دور از عوامل تحریک زا قرار داشته باشد.
این گونه انبار ها همچنین باید از منابع آب آشامیدنی و کارخانه های تولید مواد غذایی و خوراکی نیز دور باشند و علاوه بر این، کلیه ی تجهیزات ایمنی مقابله با حوادث احتمالی را دارا باشند.


go to top