خرده بار و گروپاژ

خرده بار و گروپاژ

برای جواب به این سؤال، ابتدا باید معنای خرده بار یا گروپاژ را بدانیم. فرض کنید شما تعدادی کالا به عنوان هدیه از یک فروشگاه اینترنتی خریداری کرده‌اید و می‌خواهید برای دوستتان در خارج از کشور ارسال کنید. در چنین فرضی، کالاهای شما به تنهایی از کشور خارج نمی‌شود. به عبارت دیگر، شرکت حمل و نقل نمی‌آید برای یک کالایی که خریداری کرده‌اید، یک کانتینر یا یک تریلی اختصاص بدهد!

آنچه خواهید خواند.

گروپاژ چیست؟

گروپاژ یعنی حمل کالاهای افراد مختلف به صورت مشترک با یک کانتینر به صورت بین‌المللی. به عبارتی اگر کالای مورد نظر فردی برای حمل و نقل کمتر از مقداری باشد که با آن بتوان تمام فضای یک کانتینر را پر کرد، گزینه مناسب این است که کالای این شخص به همراه کالای دیگران در یک کانتینر(گروهی) حمل شود. به این عمل اصطلاحاً گروپاژ می‌گوییم. groupage هزینه حمل و نقل کالا را به شکل قابل توجه‌ای کاهش می‌دهد. مقدار فضای کانتینر فول، معمولاً 20 فوت یا 40 فوت است.
خرده‌بار به بارهایی گفته می‌شود که به دلیل حجم و مقدار و وزن کمی که دارند، حمل بار با کانتینر یا تریلی، صرفه اقتصادی ندارد.

گروپاژ یا خرده بار چیست؟

در چه صورتی بار به شکل گروپاژ حمل می‌شود؟

حمل و نقل گروهی یا groupage، زمانی کاربرد دارد که مقدار و اندازه اجناسی که می‌خواهیم حمل کنیم، به اندازه یک کانتینر نیست و ناچار به استفاده از یک کانتینر دیگر به صورت مشترک هستیم. کالاهایی که به عنوان خرده‌بار محسوب می‌شود؛ مانند: خرید اجناس از فروشگاه‌های اینترنتی و ارسال آن به نقاط مختلف جهان؛ حمل بار و کالاهای تجاری به عنوان نمونه برای شرکت‌ها؛ حمل بین‌المللی اجناس نمایشگاهی. این‌ها بخشی از مواردی‌ست که شامل حمل به شیوه گروپاژ می‌شود.

به عنوان مثال: حمل خرده بار به ترکیه، حمل خرده بار به عراق، حمل خرده بار به باکو، حمل خرده بار به مسکو؛ یا حمل خرده بار از چین به ایران؛ در تمام این موارد، از groupage استفاده می‌شود.

در گروپاژ بین‌المللی، برای تمامی کالاها یک بارنامه صادر می‌شود و در اختیار حمل‌کننده قرار می‌گیرد. در نتیجه حمل کننده بار موظف است بار را صحیح به مقصد برساند.

همچنین برای حمل کالاهایی که از حساسیت ویژه‌ای برخوردار هستند و در حمل و نقل آن‌ها لازم است دقت شود، مانند ایکس‌ری، از این شیوه ارسال استفاده می‌شود. بهترین نوع حمل گروپاژی، معمولاً گروپاژ هوایی است که به دلیل سرعت رسیدن بار به مقصد مورد استقبال بازرگانان قرار گرفته است.

بسته بندی های مختلف در گروپاژ

برای خرده بار، بسته‌بندی‌های مختلفی وجود دارد که برای حمل و نقل از آن‌ها استفاده می‌شود. به طور مثال می‌توان کالاهای کوچک را با بسته‌بندی‌های کوچک ارسال کرد. البته این نمونه بسته‌بندی، امنیت لازم را تأمین نمی‌کند. اما پالت‌های پلاستیکی، هرچند از نفوذ آب و آسیب به اجناس جلوگیری می‌کند، اما رابطه‌ی خوبی با محیط زیست ندارد. در نهایت پالت‌های چوبی یکی از گزینه‌های مناسب و بسیار بادوام است که هم به محیط زیست آسیبی نمی‌رساند و هم از استحکام خوبی برخوردار است. بنابراین پالت‌های چوبی را می‌توان بهترین گزینه برای حمل و نقل به شیوه groupage به حساب آورد.

هزینه‌های ترخیص در groupage

لازم به ذکر است هزینه‌های ترخیص می‌تواند شامل مواردی از جمله: ضبط گمرکات، پیوند گمرکی، هزینه واردات، مالیات بر فروش و تعرفه‌های اضافی باشد که به ماهیت کالای شما وابسته است. groupage یا خرده بار، به عنوان تحکیم حمل و نقل شناخته شده است و ارزان‌ترین و مناسب‌ترین شیوه حمل کالا در سراسر جهان به حساب می‌آید. پس اگر حمل و نقل بین‌المللی کالاهای شما به اندازه کافی برای پر کردن یک کانتینر نیست، از شرکت‌های حمل و نقل بخواهید که آن را از طریق groupage به مقصد ارسال کنند.

مزایای حمل مشترک

این روش از حمل و نقل، دارای مزایای زیادی است. از صرفه‌جویی اقتصادی در هزینه‌ها گرفته تا حفظ محیط زیست. وقتی کالایی را به این شیوه ارسال می‌کنیم، دیگر نیازی به پرداخت هزینه بابت تکمیل نشدن ظرفیت کانتینر نیست.

مزایای حمل مشترک خرده بار

معایب حمل مشترک

در حمل و نقل به شیوه خرده بار چه به شکل دریایی چه به شکل زمینی، مدت زمان حمل کالا طولانی‌تر می شود. این مدت انتظار دلایل مختلفی دارد، چرا که گروپاژ قوانین و مقررات مخصوص خود را دارد. به طور مثال شما اگر کالایی مثل باتری، کابل و بعضی از دستگاه‌هایی که دارای مشعل هستند را بخواهید حمل کنید، به دلیل اینکه این قطعات نیاز به دریافت مجوز استاندارد دارند؛ به هیچ عنوان نباید آن‌ها را با کالاهایی که نیاز به مجوز استاندارد ندارد، بارگیری کنید.این مجوز جنس شما را وادار می‌کند که در گمرک بماند و این به ضرر شماست. چرا که ممکن است بازار فروش خود را از دست بدهید.


سوالات متداول

گروپاژ چیست؟

groupage یعنی حمل کالاهای افراد مختلف به صورت مشترک با یک کانتینر به صورت بین‌المللی. به عبارتی اگر کالای مورد نظر فردی برای حمل و نقل کمتر از مقداری باشد که با آن بتوان تمام فضای یک کانتینر را پر کرد، گزینه مناسب این است که کالای این شخص به همراه کالای دیگران در یک کانتینر(گروهی) حمل شود.

مزایای حمل مشترک کالا چیست؟

این روش از حمل و نقل، دارای مزایای زیادی است. از صرفه‌جویی اقتصادی در هزینه‌ها گرفته تا حفظ محیط زیست. وقتی کالایی را به این شیوه ارسال می‌کنیم، دیگر نیازی به پرداخت هزینه بابت تکمیل نشدن ظرفیت کانتینر نیست.

معایب حمل مشترک کالا چیست؟

در حمل و نقل به شیوه خرده بار چه به شکل دریایی چه به شکل زمینی، مدت زمان حمل کالا طولانی‌تر می شود. این مدت انتظار دلایل مختلفی دارد، چرا که groupage قوانین و مقررات مخصوص خود را دارد.

خدمات ما