آشنایی با سامانه TSC گمرک

websepanta
date_range آبان 25, 1399
message نظر 0
سامانه TSC گمرک

برای ترخیص کالا از گمرک و دسته بندی آن‌ها یا برای انجام هر امر گمرکی دیگر، لازم است شناسه ارزش کالای خود را داشته باشید. اگر در تعیین این شماره مشکلی پیش بیاید یا اشتباه کنید، ممکن است خود را به دردسر بیاندازید و مجبور باشید برای انجام امور گمرکی خود زمان بیشتری را صرف کنید.

بنابراین آشنایی با نحوه تعیین ارزش کالایی که دارید بسیار ضروری است که با دقت بسیار بالا انجام شود، چون در طول انجام امور گمرکی، با این شناسه بسیار کار خواهید داشت. در ادامه مطلب ما به معرفی این کد، نحوه تعیین در سامانه TSC گمرک و دلایل مهم بودن آن در روند کارهای گمرکی پرداخته‌ایم. پس با ما همراه باشید.


شناسه ارزش کالا یا TSC چیست؟

در مرحله اول لازم است با TSC) Tariff specification code) یا شناسه ارزش کالا آشنا شوید. این شناسه یک کد 8 رقمی است که 4 رقم اول آن در تمام دنیا ثابت است و 4 رقم بعدی آن توسط دولت و طبق ضوابط و شرایط هر کشور تعیین می‌شود. پس در حقیقت در هر کشور 4 رقم آخر مد نظر است. این کد همانطور که نام آن نشان می‌دهد، در واقع برای تشخیص ارزش کالا و همینطور تعیین دسته کالا برای طبقه‌بندی است. این کد برای هماهنگ کردن ارزش کالاهای وارداتی، اجرای عدالت مالیاتی و میزان مالیاتی است که به هر کالا در هنگام ورود به کشور تعلق می‌گیرد. بدین طریق جلوی ناعدالتی‌های مالیاتی و فساد گرفته می‌شود.


سامانه TSC چیست و چگونه از آن می‌توان استفاده کرد؟

سامانه TSC اجازه می‌دهد به بانک اطلاعاتی جامعی از ارزش کالاهای تولیدی و بازرگانی دسترسی داشته باشید و گمرک ایران آن را راه‌اندازی کرده است. هدف از طراحی و بهره‌برداری از این سامانه افزایش سریع و ایجاد رویه هماهنگ و مشابه گمرکی برای مشخص کردن ارزش کالا بوده است.

بیشتر بدانید: صادرات به ترکیه

این سامانه به کمک صاحبان کالا و تجار می‌آید تا به ارزش‌های مشابه در سطح گمرکات دست پیدا کنند و بدین طریق از حجم مقدار پرونده‌های اختلافی به مقدار قابل توجی کم شود. در این سامانه به آدرس اینترنتی tsc.irica.co می‌توان به انواع کالاها، مشخصات تولیدکننده و ارزش آنها به شکل کاملا دسته‌بندی شده، دسترسی داشت و به راحتی در بین آن‌ها جستجو کرد. سامانه الکترونیکی ارزش TSC گمرک از اختلافات ناشی از تعیین این ارزش تا حدود زیادی کم می‌کند. چون هر شخص می‌تواند برای اثبات ارزش کالای خود یک مدرک داشته باشد که نتیجه آن کاهش اختلافات است.


چرا تعیین ارزش کالا مهم است و چگونه این کار را انجام دهیم؟

تعیین تعرفه و ارزش کالا، کار بسیار حساس و مهمی است. اگر در تعیین تعرفه کالا اشتباه کنید یا گمرک تشخیص دهد که تعرفه اظهار شده متناسب با کالا نیست، مشکلاتی برای صاحب کالا به وجود خواهد آمد. در این صورت بین صاحب کالا و گمرک اختلاف پیش می‌آید. همچنین ترخیص کالا از گمرک با تأخیر انجام می‌شود و دوندگی بیشتری برای صاحب کالا به همراه خواهد داشت.

با این تفاسیر بهتر است تعرفه کالاهایی را که می‌خواهید وارد کنید، با ارسال نمونه به دفتر تعرفه گمرک ایران تعیین کنید. البته این نکته را باید در نظر داشته باشید که این کار بسیار زمان‌بر است و می‌توانید از طریق سامانه شناسه ارزش کالا نیز این کار را انجام دهید.برای این کار لازم است در کتاب قانون مقررات صادرات کالا و واردات کالا ، ماهیت آن را جستجو و تعرفه آن را پیدا کنید و آن را برای اطمینان سوابق در سامانه جامع امور گمرکی بررسی کنید.

سامانه TSC

در صورت بروز اختلاف در گمرک چه کنیم؟

برای رفع مشکلات پیش آمده و اختلاف میان صاحب کالا و گمرک، پرونده حتما باید به کمیسیون رسیدگی اختلافات گمرکی ارجاع داده شود. بنابراین گرفتن تعرفه قانونی و متناسب و تعیین دقیق منبع ورودی کالا از طریق شناسه ارزش کالا یا TSC جلوی این مشکلات را می‌گیرد. با توجه به این نکات بهتر است برای آرامش خیال و این که جلوی چنین مشکلاتی گرفته شود، تعرفه کالاهای جدیدی را که صاحبان کالا می‌خواهند از خارج ایران وارد کند، با فرستادن نمونه‌ای از کالای مربوطه به دفتر تعرفه گمرک ایران مشخص شود. با این کار می‌توانید از ارزش کالای وارداتی خود، میزان حقوق ورودی، سود بازرگانی و سایر شرایط آن کالا، زمان ورود به گمرک ایران و غیره مطلع شوید.


نحوه تعیین ارزش گمرکی کالاهای صادراتی چگونه است؟

به هنگام صادرات کالا برای تعیین ارزش گمرکی کالاهای صادراتی، باید قیمت فروش آن کالا را با هزینه‌های دیگر مانند هزینه باربری بین المللی، بیمه و غیره جمع کرد؛ به عبارت دیگر هر هزینه‌ای که مربوط به کالا می‌شود. تمامی هزینه‌های بالا تا وقتی است که کالای صادراتی به اولین دفتر گمرکی برسد. خود فرد صادرکننده باید تمامی مدارک و اسناد را به گمرک تحویل دهد تا ارزش گمرک کالای صادراتی مبنای محاسبه قرار گیرد. در هر کدام از مراحل، اگر بین شناسه کالا یا قسمت ثبت‌نام آن اختلاف وجود داشته باشد، فرد صادرکننده موظف است برای ترخیص کالای خود خسارت پرداخت کند و بنابراین فرآیند ترخیص کالا برای او زمان بیشتری می‌برد و مشکلات بیشتری خواهد داشت.

ارزش گمرکی کالاهای صادراتی

سخن نهایی

انجام امور گمرکی ممکن است کاری دشوار و پیچیده به نظر برسد. ولی با جمع آوری اطلاعات مفید و کارآمد در این مورد و کمک گرفتن از افراد متخصص می‌توانید انجام کارهای خود را بسیار راحت‌تر کنید. تعیین درست و صحیح این شناسه کارهایتان را سرعت می‌بخشد و در واقع قدم اول برای ترخیص کالای شما است.

بیشتر بدانید: صادرات به بلاروس

سوالات رایج سامانه TSC گمرک

شناسه ارزش کالا یا TSC چیست؟

 این شناسه یک کد 8 رقمی است که 4 رقم اول آن در تمام دنیا ثابت است و 4 رقم بعدی آن توسط دولت و طبق ضوابط و شرایط هر کشور تعیین می‌شود

چگونه از سامانه TSC می‌توان استفاده کرد؟

سامانه TSC اجازه می‌دهد به بانک اطلاعاتی جامعی از ارزش کالاهای تولیدی و بازرگانی دسترسی داشته باشید و گمرک ایران آن را راه‌اندازی کرده است. هدف از طراحی و بهره‌برداری از این سامانه افزایش سریع و ایجاد رویه هماهنگ و مشابه گمرکی برای مشخص کردن ارزش کالا بوده است.

نحوه تعیین ارزش گمرکی کالاهای صادراتی چگونه است؟

برای تعیین ارزش گمرکی کالاهای صادراتی، باید قیمت فروش آن کالا را با هزینه‌های دیگر مانند هزینه باربری و حمل و نقل، بیمه و غیره جمع کرد؛ به عبارت دیگر هر هزینه‌ای که مربوط به کالا می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Warning