قوانین بارگیری و تخلیه کالا

websepanta
date_range تیر 14, 1400
message نظر 0
قوانین بارگیری و تخلیه کالا

هر چیزی اصول خودش را دارد. این جمله را تمام ما بارها شنیده‌ایم و سعی می‌کنیم به هر کاری و اصول آن پایبند باشیم. با رعایت قوانین و مقررات هر چیزی، از خطرات احتمالی آن کاسته می‌شود و به همان اندازه نظم و‌هارمونی آن زیادتر خواهد شد. در حیطه تخلیه و بارگیری کالا نیز چنین قوانین و اصولی وجود دارد که پایبندی کارکنان به ‌این اصول باعث افزایش ایمنی و سرعت عمل کار خواهد شد. در ادامه قصد داریم به بررسی مهمترین قوانین بارگیری و تخلیه کالا بپردازیم. پس با ما همراه باشید.


بارگیری و تخلیه کالا چیست و چگونه صورت می‌گیرد؟

به مجموعه فعالیت‌های حمل و نقل کالا بین دو منطقه، بارگیری و تخلیه کالا می‌گویند. این حمل و نقل ممکن است بین چندین منطقه انجام شود، اما در هر حال، قواعد کلی کار تغییری نمی‌کند. عمل بارگیری و تخلیه می‌تواند توسط وسیله‌های مختلفی انجام شود؛ به عبارت بهتر این کار ابزار آلات مخصوص خود را دارد. علاوه بر این در هر صنعتی، نیروی انسانی حرف اول را می‌زند که در حیطه بارگیری و تخلیه نیز کارکنان و متخصصان مختلفی وجود دارند که کار را به شیوه حرفه‌ای آن انجام می‌دهند.

وسایل نقلیه مختلفی نیز وجود دارد تا فرآیند حمل و نقل بر اساس نیازهای موجود انجام شود. راه‌های زمینی، هوایی و دریایی سه رکن اصلی در عمل حمل و نقل کالا به حساب می‌آیند که گاهی تحت شرایط خاص، یکی بر دیگری برتری پیدا می‌کند. هر کدام از این شیوه‌ها در مقام خود می‌توانند تاثیر فراوانی در تجارت داشته باشند، اما مهم این است که بهترین شیوه در شرایط به وجود آمده انتخاب شود.

قوانین بارگیری و تخلیه کالا

قوانین بارگیری و تخلیه

در ادامه به بعضی از قوانین مهم حمل و نقل داخلی، بارگیری و تخلیه اشاره می‌کنیم.

 • هر عملیات حمل و نقلی نیاز به صدور بارنامه دارد. بدون بارنامه ‌این کار ممکن نیست. بارنامه نوعی گواهی است که فرد حامل را برای حمل و نقل موجه می‌کند. بدون وجود بارنامه، تمامی ‌قوانین باطل می‌شود. می‌توان گفت بارنامه، مادر تمامی ‌قوانین در بارگیری و حمل و نقل است.
 • در حمل و نقل یک کالا، کالا می‌تواند به صورت زیر باری یا رو باری حمل شود به شرطی که تمامی ‌قوانین حمل و نقل رعایت شود. از جمله مهم‌ترین این قوانین، توزیع بار به صورت مناسب و رعایت ظرفیت بارگیری است. همچنین قوانین راهنمایی و رانندگی نیز می‌تواند در این مورد دخیل باشد. به عنوان مثال، باید وضعیت جاده‌ها و مسیرها را بررسی کرد تا از نظر ارتفاع بار یا وزن آن به مشکل برنخورد.
 • محل بارگیری می‌تواند مکان‌های مختلفی مثل بندر یا حتی حیاط یک خانه عادی باشد. اما به شرطی که در بارنامه چنین اجازه‌ای داده شود و خارج از محدوده جغرافیایی تعیین شده از سمت صادرکننده بارنامه نباشد. در واقع، در نظر گرفتن تمامی‌شرایط و ضوابط که از سمت ارگان یا فرد صاحب کالا وضع شده است، الزامی ‌است.
  • محل تخلیه نیز تمام شرایط محل بارگیری را دارد و در این مورد تفاوتی با همدیگر نخواهند داشت.

قوانین هزینه های تخلیه و بارگیری

 • برای حمل و نقل کالا، فرد حامل می‌تواند با قرارداد توافقی و یا هزینه توافقی این کار را انجام دهد. به عبارت بهتر، این حمل و نقل بر قیمت ثابتی استوار نیست و می‌تواند توافقی انجام شود.
 • در یک موقعیت خاص، اگر وسیله‌ای حجیم اما سبک توسط کامیون بارگیری شود و حجم کل کامیون اشغال شود، در اینجا ملاک حجم خواهد بود و نه وزن. بنابراین تمامی ‌هزینه‌ها و شرایط، بر محور حجم اشغال شده منعقد خواهد شد.
 • هزینه پایانه‌های عمومی ‌بر عهده راننده و هزینه‌های مربوط به جاده‌ها برعهده صاحب کالا است. به عنوان مثال اگر راننده در پارکینگی توقف کند، تمام هزینه‌های آن بر عهده خود او خواهد بود. هزینه‌های جاری مثل عوارض خروجی باید توسط مالک کالا پرداخت شود.
 • اگر پس از صدور بارنامه، به دلیل مشکلات پیش آمده از سمت صاحب کالا (به عنوان مثال نبود امکانات) این بارگیری به تاخیر بخورد، ارگان حمل و نقل موظف است پس از 12 ساعت، به ازای هر یک ساعت، حق توقف بارگیری به راننده و مالک وسیله نقلیه پرداخت کند.
بیشتر بدانید: صادرات به ترکیه

وظایف کارکنان در بارگیری و تخلیه

همان طور که گفتیم نقش انسان‌ها در هر صنعتی، بسیار پررنگ است. در همین راستا برای انضباط و هماهنگی، قوانین و مقرراتی نیز برای کارکنان در نظر گرفته شده است تا در هنگام تخلیه و بارگیری کالا و حتی حمل و نقل رعایت شود. اجازه دهید بعضی از این وظایف را بررسی کنیم.

 • نظارت و بازبینی در هنگام تحویل کالا و بارگیری آن
 • توجه به نکات ایمنی و تهیه امکانات لازم برای تجهیز کردن بار
 • توجه به نیازهای مشتری و شرایط خاص او در حمل و نقل و بارگیری و غیره
 • هماهنگی کافی با راننده بار و مطلع کردن او از شرایط خاص
 • پوشیدن لباس‌های مناسب مثل کلاه ‌ایمنی در هنگام بارگیری
 • از وظایف رانندگان این است که از نوع بار و نحوه بارگیری آن اطلاع حاصل کنند.
 • راننده باید از سالم بودن محصول اطمینان حاصل کند و اگر لازم بود به صورت پیاپی آن را بررسی کند.
قوانین بارگیری و تخلیه کالا

جمع‌بندی

قوانین بارگیری و تخلیه و قوانین حمل و نقل گستردگی بسیاری دارند که باعث می‌شود این فرآیند به درستی و سلامت انجام شود. اما اطلاع از تمام آن‌ها برای همه لازم نیست و فقط باید کارکنان این حیطه به آن‌ها واقف باشند. ما در اینجا سعی کردیم به مهم‌ترین قوانین اشاره کنیم که دانستن آن‌ها می‌تواند به ارتقای کیفی این فرآیند کمک به‌سزایی کند.

اگر سفارشی ثبت می‌کنید، حواستان باشد که انسان‌های زیادی در تلاش هستند و تمام ‌این فرآیندها را می‌گذرانند تا امانت شما به سلامت به دستتان برسد.

بیشتر بدانید: صادرات فرش و گلیم

سوالات متداول درخصوص قوانین بارگیری و تخلیه کالا

وظایف کارکنان در بارگیری و تخلیه کالا چیست؟

نظارت و بازبینی در هنگام تحویل کالا و بارگیری آن
توجه به نکات ایمنی و تهیه امکانات لازم برای تجهیز کردن بار
توجه به نیازهای مشتری و شرایط خاص او در حمل و نقل و بارگیری و غیره
هماهنگی کافی با راننده بار و مطلع کردن او از شرایط خاص
پوشیدن لباس‌های مناسب مثل کلاه ‌ایمنی در هنگام بارگیری
از وظایف رانندگان این است که از نوع بار و نحوه بارگیری آن اطلاع حاصل کنند.
راننده باید از سالم بودن محصول اطمینان حاصل کند و اگر لازم بود به صورت پیاپی آن را بررسی کند.

بارنامه چیست؟

 بارنامه نوعی گواهی است که فرد حامل را برای حمل و نقل موجه می‌کند. بدون وجود بارنامه، تمامی ‌قوانین باطل می‌شود. می‌توان گفت بارنامه، مادر تمامی ‌قوانین در بارگیری و حمل و نقل است.

attachment برچسب‌ها :
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Warning