تنظیم اسناد گمرکی

تنظیم اسناد گمرکی

یکی از اصلی ترین مراحل صادرات و واردات کالا، امور گمرکی و ترخیص کالا از گمرک است و در این مرحله نیاز است تا مدارک و تنظیم اسناد گمرکی درست انجام شود. در واقع تهیه و تنظیم این اسناد و مدارک نه تنها برای ترخیص از کمرگ، که برای کل فرایند تجارت، دارای اهمیت ویژه ای است. در ادامه این مقاله، هر آنچه که ضروریست تا در رابطه با این اسناد و مدارک بدانید، شرح داده شده است. با ما همراه باشید.

آنچه در ادامه می خوانید.

تنظیم اسناد گمرکی یعنی چه؟

واژه “تنظیم” در زبان فارسی به معنی “نظم دهی” و سر و سامان دادن” است و همانطور که پیداست، تنظیم اسناد گمرکی به مرحله ای در تجارت بین المللی می گویند که در ضمن آن، کلیه ی اسناد و مدارک مرتبط با عملیات حمل و نقل کالا، جمع آوری و به سازمان گمرک ارائه شود.

این اسناد و مدارک بیش از هر چیزی برای یک خریدار بین المللی می تواند اهمیت داشته باشد؛ چرا که خریدار با کمک این اسناد می تواند نسبت به تسویه حساب و تعهدات مالی خود در بانک واسط، اقدام نماید. البته این اسناد به همین میزان نیز می تواند برای فروشنده حایز اهمیت باشد.

تنظیم اسناد گمرکی

اسناد گمرکی شامل چه چیز هایی می شود؟

به طور کلی اسناد گمرکی شامل دو دسته ی “اسناد گمرکی متعارف” و “اسناد گمرکی خاص” می شود. در ادامه هر یک به طور جداگانه شرح داده می شوند.

اسناد گمرکی متعارف

همانطور که از نام این عبارت پیداست، به آن دسته از اسناد و مدارکی که تقریبا در تمامی تجارت های فرا مرزی باید تهیه و تنظیم شوند، اسناد گمرکی متعارف می گویند. وجود این اسناد در هر شرایطی لازم است و عدم تهیه ی هر یک از آن ها، پروسه ی ترخیص کالا از گمرک را با مشکلات و موانعی روبرو می کند. این اسناد شامل موارد زیر می شوند:

بیشتر بدانید: قیمت صادرات میلگرد

البته در بین اسناد گمرکی متعارف، اسناد و مدارکی نیز وجود دارند که جهت احراز هویت صاحب کالا و یا نماینده ی صاحب کالا ضروری است. این مدارک نیز شامل موارد زیر می شود:

اسناد گمرکی متعارف

اسناد گمرکی خاص

این اسناد، بسته به نوع و محتوای بار و شرایط خاص حمل و نقل، صادر می شوند و دارنده ی بار موظف است که در صورت لزوم، نسبت به تهیه ی هر یک از آنها اقدام نماید. اگرچه وجود این اسناد همیشه ضروری نیست، اما فراموش نکنید که در شرایط خاص، عدم تهیه ی آنها می تواند منجر به عدم ترخیص کالا از سوی سازمان گمرک شود.

بیشتر بدانید: صادرات به عراق

اسناد گمرکی خاص شامل موارد زیر می شود:

معرفی چند اسناد گمرکی مهم متعارف

مانیفست چیست؟

فهرست کالاهایی‌ست که یک کشتی یا قطار یا کامیون که بیش از یک بارنامه دارند را حمل می‌کند. به عبارتی دیگر، فهرست دقیق کالاهایی‌ست که در بارنامه درج شده است. این سند، زمانی عرضه می‌شود که محموله به گمرک مقصد برسد.

انتخاب باکیفیت ترین محصول و بحث های صادراتی شیر آلات صادراتی در صفحه “صادرات شیرآلات


سوالات متداول

تنظیم اسناد گمرکی چیست؟

واژه “تنظیم” در زبان فارسی به معنی “نظم دهی” و سر و سامان دادن” است و همانطور که پیداست، تنظیم اسناد گمرکی به مرحله ای در تجارت بین المللی می گویند که در ضمن آن، کلیه ی اسناد و مدارک مرتبط با عملیات حمل و نقل کالا، جمع آوری و به سازمان گمرک ارائه شود.

اسناد گمرکی متعارف گمرکی شامل چه مدارکی می شود؟

به آن دسته از اسناد و مدارکی که تقریبا در تمامی تجارت های فرا مرزی باید تهیه و تنظیم شوند، اسناد گمرکی متعارف می گویند.وجود این اسناد در هر شرایطی لازم است و عدم تهیه ی هر یک از آن ها، پروسه ی ترخیص کالا از گمرک را با مشکلات و موانعی روبرو می کند. این اسناد شامل موارد زیر می شوند:
فاکتور
پیش فاکتور
بارنامه
فهرست عدل بندی
گواهی بازرسی
گواهی مبدا
گواهی نامه ی صادرات
سند بیمه یا بیمه نامه
قبض انبار

خدمات ما