آنچه باید در مورد چارترینگ کشتی بدانید

websepanta
date_range فروردین 24, 1400
message نظر 0
چارترینگ کشتی

چارتر کردن فعالیتی در صنعت حمل و نقل است که به موجب آن مالک یک کشتی استفاده از کشتی خود را به یک شخص (چارترکننده) اجاره می‌دهد. قراردادی که بین دو طرف بسته می‎شود را پیمان‌نامه اجاره کشتی تجارتی (برگرفته از لغت فرانسوی charte partie) می‌نامند. که شامل سه مورد مهم یعنی نوع سفر، زمان و اجاره کشتی است.در این مطلب قصد داریم به بررسی چارترینگ کشتی، نکات مهم در مورد اجاره کشتی و انواع بارنامه بپردازیم.


چارترینگ کشتی چیست؟

کشتی‌ها، قایق‌ها، شناورهای تفریحی و … متعلق به تعدادی زیادی از افراد هستند که اغلب آن را به عنوان دارایی خریداری و ثبت می‌کنند. برخی اوقات خریداران از این شناورها برای حمل نقل کالا و مسافر استفاده نمی‌کنند. در عوض آن‌ها را به سازمان‌های شخصی که برای اهداف مختلف استفاده می‌کنند، اجاره می‌دهند.

در اصطلاح حقوق دریایی، این روند اجاره را به عنوان چارترینگ می‌شناسند. چارتر کردن یک مفهوم مهم در صنعت تجارت دریایی جهانی است که انواع مختلفی دارد. چارترینگ یک توافق‌نامه بین دو یا چند نفر است که به عنوان طرف چارتر شناخته و به طور معمول به دو شکل رایج یعنی چارتر برای مدت مشخص یا چارتر برای سفر مشخص تنظیم می‌شوند.

مالک کشتی یعنی طرف اول قرارداد کسی است که کشتی خود را در اختیار طرف دوم یعنی سازمان یا فردی که به کشتی احتیاج دارد، می‌گذارد. پیمان‌نامه اجاره کشتی تجارتی، قراردادی است که بین این دو بسته می‌شود و به طور معمول شامل مفاد زیر است:

 • اطلاعات صاحب کشتی (مالک)
 • اطلاعات اجاره کننده کشتی (مستاجر)
 • نام، مشخصات و ظرفیت کشتی
 • مقدار و مشخصات بار یا تعداد مسافران
 • بنادر مقصد یا محل بارگیری و تخلیه
 • نرخ کلی اجاره بها و کرایه
 • زمان و مکان تحویل کشتی
 • نحوه پرداخت کرایه و اجاره بها
 • مدت مجاز برای بارگیری و تخلیه کالا
 • تعهدات و سایر شرایط مالک کشتی و اجاره کننده

چارترینگ کشتی در دو نوع اجاره همراه با خدمه و بدون خدمه رایج است.

چارترینگ کشتی

بارنامه کشتی و انواع آن

بارنامه سندی است که توسط شرکت یا نماینده کشتیرانی در مقابل دریافت کالا و حمل آن صادر می‌شود. به طور معمول هر بارنامه دریایی شامل مشخصات کامل بار، مقصد، مشخصات مالک کشتی و تحویل گیرنده، زمان تحویل و … است. به طورکلی بارنامه یک ضمانت برای قرارداد حمل و نقل دریایی به حساب می‌آید.

بارنامه دریایی، انواع مختلفی دارد که عبارتند از:

بارنامه TBL:

بارنامه THROUGH BILL OF LADING، یا بارنامه معمولی است که یک کالا از محل تخلیه و بارگیری کالا به طورمستقیم و بدون هیچ‌گونه تغییری انجام می‌گیرد. به این بارنامه مستقیم یا DIRECT B/L نیز گفته می‌شود.


بارنامه سراسری Through B\L:

در این بارنامه ذکر می‌شود که محموله با چند وسیله نقلیه (کشتی، هواپیما، کامیون …) به مقصد می‌رسد.

بارنامه دریایی Liner B\L:

این بارنامه مربوط به کشتی‌هایی است که سرویس‌های منظم دریایی دارند.

بارنامه چارتر Charter Party B\L:

بارنامه چارتر، مربوط به افرادی است که یک کشتی را اجاره و کاملا آن را در مالکیت خود داشته و فقط کالا و مسافر خود را حمل می‌کنند.

بارنامه حمل مرکب فیاتا.F.B.L:

فیاتا مخفف: فدراسیون بین‌المللی اتحادیه‌های شرکت‌های فورواردر و کارگزاران بار است که حاوی آرم این شرکت بوده و مانند بارنامه چارتر تنظیم می‌شود.

بارنامه مقید DIRTY B\L:

این بارنامه ذکر می‌کند که کشتی حامل بار معیوب است.

بارنامه شخص ثالث:

بارنامه شخص ثالث در مورد کسب و کار و فردی اتفاق می‌افتد که به تنهایی قادر نیست همه کالاها را حمل کند بنابراین شخص دیگری تعهد بار را برعهده می‌گیرد.

بارنامه چارتر یا دربست CHRTER PARTY B\L :

بارنامه دربست زمانی صادر می‌شود که شخص یا شرکت کشتی را به طورکامل اجاره می‌کند.

بارنامه قابل انتقال Negotiable B/L:

وقتی بارنامه به حواله دهنده صادر شده باشد، قابل معامله و انتقال است. هرشخصی که این بارنامه را داشته باشد می‌تواند کالا و محصول را دریافت کند.

بارنامه غیر قابل معامله:

برخلاف بارنامه قابل معامله، بار را فقط کسی می‌تواند دریافت کند که نام وی به عنوان تحویل‌گیرنده در سند درج شده باشد.

بارنامه آن‌بوردON BOARD:

این بارنامه برای کالاهایی صادر می‌شود که در خن کشتی (اتاقکی در بدنه کشتی) قرار دارد و حتما با کشتی به مقصد می‌رسد.

بارنامه آن‌ دك ON DECK:

این بارنامه برای کالاهایی صادر می‌شود که به دلیل آسیب‌پذیر بودن در خن کشتی نیست و روی عرشه قرار گرفته است.

بارنامه کشتی

بارنامه پشت سفید SHORT FORM B\L:

این نوع بارنامه به دلیل پیچیدگی‌های حروف در پشت سندهای دریایی در سال 1979، تولید شد که به جای بارنامه‌های معمولی مورد استفاده قرار می‎‌گیرد. تنها تفاوت آن‌ها در بارنامه معمولی سادگی و قابل استفاده بودن برای هر شرکت کشتیرانی است.

بارنامه موقت:

بارنامه موقت که به رسید افسر کشتی معروف است، توسط ناخدا یا افسر بارکشی در مرحله تحویل کالا به کشتی صادر و در هنگام تحویل بار توسط کاپیتان یا نماینده شرکت کشتیرانی امضا می‌شود.

بارنامه بیات STALE B/L:

بارنامه بیات برای کالاهایی صادر می‌شود که از تاریخ صدور تا حمل و تحویل کالا 21 روز فرصت است، بعد از آن تبدیل به بارنامه کهنه می‌شود و بانک‌ها از پذیرش و معامله آن امتناع می‌کنند.

بارنامه گروهی GROUPAGE B\L:

سند HOUSE BILL OF LADING یا بارنامه داخلی برای تحویل کالا به چند گیرنده صادر می‌شود. در سالیان اخیر به دلیل صرفه‌جویی در بسته‌بندی، انتقال سریع‌تر، آسیب‌ کمتر و پایین آمدن نرخ هزینه حمل ارسال گروهی تحت بارنامه گروهی به شدت افزایش یافته است.

بارنامه PREPAID:

این بارنامه زمانی صادر می‌شود که کرایه حمل کالا پیشاپیش پرداخت شده یا باید از گیرنده کالا در مقصد دریافت شود.

بیشتر بدانید: صادرات به ارمنستان

سایر بارنامه ها

 • بارنامه خط سیر منظم یا لاینر LINER B\L
 • بارنامه کانتینر
 • بارنامه RECEIVED FOR SHIPMENT
 • بارنامه SHIPPED ON BOARD
 • بارنامه تمیز Clean B\L
 • بارنامه ترانشیپ Transshipment Bill of Lading
 • بارنامه دریایی کالای بارگیری شده Shipped Bill of Lading B/L
 • بارنامه دریایی کالای دریافت شده Received for Shipment B/L

سوالات متداول چارترینگ کشتی

چارترینگ کشتی چیست؟

شتی‌ها، قایق‌ها، شناورهای تفریحی و … متعلق به تعدادی زیادی از افراد هستند که اغلب آن را به عنوان دارایی خریداری و ثبت می‌کنند. برخی اوقات خریداران از این شناورها برای حمل نقل کالا و مسافر استفاده نمی‌کنند. در عوض آن‌ها را به سازمان‌های شخصی که برای اهداف مختلف استفاده می‌کنند، اجاره می‌دهند.در اصطلاح حقوق دریایی، این روند اجاره را به عنوان چارترینگ می‌شناسند.

بارنامه کشتی چیست؟

بارنامه سندی است که توسط شرکت یا نماینده کشتیرانی در مقابل دریافت کالا و حمل آن صادر می‌شود. به طور معمول هر بارنامه دریایی شامل مشخصات کامل بار، مقصد، مشخصات مالک کشتی و تحویل گیرنده، زمان تحویل و … است. به طورکلی بارنامه یک ضمانت برای قرارداد حمل و نقل دریایی به حساب می‌آید.

دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Warning