نحوه ی محاسبه و نرخ بیمه باربری بین المللی

websepanta
date_range بهمن 26, 1399
message نظر 0
بیمه باربری

واردات و صادرات کالاها در بازار به سادگی انجام نمی‏ شود. خطراتی ممکن است سلامت کالا را به خطر بیندازند، بنابراین واردکننده یا صادرکننده باید کالا را برای مقابله با آن‌ها بیمه کنند. به همین علت، بیمه باربری بین المللی در نظر‌ گرفته شده است.

بیمه باربری بین المللی بر 3 نوع مختلف است که در زیر به آنها اشاره می‌کنیم.


فرمول محاسبه حق بیمه باربری کالا

اصطلاحات زیادی در بیمه وجود دارد که یکی از آن‌ها، حق بیمه است. حق بیمه در واقع هزینه‌ای است که بیمه‌گذار آن را به بیمه‌گر برای خرید بیمه پرداخت می‏کند.‌ این مبلغ تعیین شده بایستی زمانی که بیمه نامه صادر شد، از طرف شخص بیمه‌گذار پرداخت شود. خیلی افراد برای مطلع شدن از حق بیمه و انواع پوشش بیمه باربری کالا، دنبال فرمول محاسبه آن هستند. اما باید گفت بهتر است فرمول محاسبه و نرخ حق بیمه باربری کالا را از شرکتی بخواهید که قرار است کالای خود را به کمک آن، در برابر خطرات احتمالی پوشش دهید. چون یک فرمول مشخص و ثابت ندارد.


چه عواملی در محاسبه ی نرخ بیمه باربری بین المللی تاثیر دارد؟

  • نوع حمل و نقل که ممکن است زمینی، هوایی و حمل و نقل دریایی باشد.
  • ارزش خود کالایی که قرار است حمل و نقل آن از نقطه‌ای به نقطه دیگر انجام شود.

هر شرکت حمل و نقل، به شکل متفاوتی هزینه‌های بیمه را محاسبه می‏کند و نمی‏توان یک فرمول خاص برای آن ارائه کرد.

بیمه باربری

نرخ بیمه کالاهای وارداتی

بیمه کالاهای وارداتی، آنطور که از نام آن مشخص است، به کالاهایی اختصاص پیدا می‏کند که از کشور مقصد خریداری می‌شود و قرار است به شیوه‌های مختلفی وارد خاک کشور مبدا شود. این بیمه در داخل هر کشوری، بیشترین میزان سطح تقاضا را دارد و می‏توان به جرات گفت 90% کل بیمه‌های باربری را به خود اختصاص می‏دهد.

نرخ بیمه کالاهای وارداتی در کشورهای مختلف متفاوت است. همچنین شرکت‌های بیمه‌کننده نرخ‌های مختلفی را برای بیمه کالاهای وارداتی در نظر‌ گرفته‏ اند. عواملی که روی نوسان نرخ بیمه کالاهای وارداتی تاثیر می‌گذارند، عبارتند از:

  • ارزش خود کالا
  • روش حمل و نقل
  • نوع وسیله نقلیه
بیشتر بدانید: صادرات به عمان

نرخ بیمه کالاهای صادراتی

بیمه کالاهای صادراتی، نوع دیگری از بیمه است که خسارت ناشی از گم شدن، دزدیده شدن و از بین رفتن کالاهای صادراتی را پرداخت می‏کند. این بیمه حمل و نقل کالا به خاطر تشویق صادرکنندگان داخلی توسط دولت و همچنین حفظ منافع ملی، در اختیار افراد صادرکننده کالا قرار می‏ گیرد. بیمه کالاهای صادراتی با بیمه کالاهای وارداتی یکی است. تنها این تفاوت را دارند که در بیمه نامه، مقصد و مبدا جابه‌جا می‏شود. اگر می‏خواهید راجع به نرخ بیمه کالاهای صادراتی اطلاعات کسب کنید، لازم است از شرکت‌های بیمه‌کننده مختلف نرخ بگیرید. چون هر شرکتی، فرمول و نرخ خاصی را برای بیمه کالاها در نظر می‏گیرد.

کلوزهای بیمه باربری بین المللی

کلوزهای بیمه باربری بین المللی

بیمه حمل و نقل، کلوزهای مختلفی دارد که می‏توان آن‌ها را به سه دسته کلی تقسیم‌بندی کرد.

کلوز A

در ‌این کلوز بیمه باربری، تمام خطراتی در نظر گرفته شده‌اند که سلامت کالا را تهدید می‌کنند. مثل آتش سوزی، تصادف، تخلیه ضروری، بلایای طبیعی، دزدی، شکستن، ریزش و موارد مشابه دیگر.

کلوز B

این کلوز بیمه باربری، تنها مربوط به بخشی از آسیب‌ها است و کالا را کمتر تحت پوشش قرار می‌دهد.

کلوز C

کمترین میزان پوشش سلامت کالا به ‌این کلوز بیمه حمل و نقل اختصاص پیدا می‏کند.

بیشتر بدانید: قیمت ورق صادراتی

سخن نهایی

در ‌این مطلب مختصر توضیحاتی راجع به بیمه‌های باربری بین المللی در اختیار شما قرار‌ گرفت تا در صورت نیاز به ‌این بیمه‌ها، بتوانید با آگاهی نسبتا خوب، به شرکت‌های بیمه‌کننده مراجعه کنید.


سوالات رایج درخصوص بیمه باربری

فرمول محاسبه حق بیمه باربری کالا چگونه است؟

خیلی افراد برای مطلع شدن از حق بیمه و انواع پوشش بیمه باربری کالا، دنبال فرمول محاسبه آن هستند. اما باید گفت بهتر است فرمول محاسبه و نرخ حق بیمه باربری کالا را از شرکتی بخواهید که قرار است کالای خود را به کمک آن، در برابر خطرات احتمالی پوشش دهید.

چه عواملی در محاسبه ی نرخ بیمه باربری بین المللی تاثیر دارد؟

نوع حمل و نقل که ممکن است زمینی، هوایی و حمل و نقل دریایی باشد.
ارزش خود کالایی که قرار است حمل و نقل آن از نقطه‌ای به نقطه دیگر انجام شود.

attachment برچسب‌ها :
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Warning