شماره تعرفه گمرکی چیست

websepanta
date_range آبان 28, 1399
message نظر 0
شماره تعرفه گمرکی

در این مطلب می‌خواهیم در مورد شماره تعرفه گمرکی صحبت کنیم. اغلب کسانی که کار صادرات کالا و واردات کالا انجام می‌دهند، با این شماره آشنا هستند. در هنگام ترخیص کالا از گمرک، به کد و شماره خاصی نیاز است. با در دست داشتن این کد، عملیات ترخیص کالا، سریع‌تر پیش می‌رود تا برای فرآیند شناسایی و طبقه‌بندی کالاها مشکلی پیش نیاید. دقت داشته باشید که شماره تعرفه گمرکی هر محصول نسبت به محصول دیگر فرق دارد. با این مقدمه، در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر در مورد شماره تعرفه کمرگی اطلاعات کسب کنید.


WCO چیست؟

WCO نام سازمانی در بلژیک است که کالاها و محصولات مختلف را رده‌بندی و ارزش‌گذاری می‌کند. نام این سازمان، سازمان جهانی گمرک است. WCO تعرفه گمرکی هر کالا را با نماد HS نشان می‌دهد. بنابراین، کشورهای تابع این سازمان، از سیستم تعرفه HS در عملیات گمرکی بهره می‌برند.

شماره تعرفه گمرکی

کد تعرفه گمرکی کالا چیست؟

کد تعرفه گمرکی کالا یا hscode، از مواردی است که باید قبل از ثبت سفارش دریافت شود. باید بدانید که تجارت خارجی روی hscode متمرکز است. کد تعرفه گمرکی به شما کمک می‌کند تا به سوالات زیر پاسخ دهید:

 • آیا برای واردات کالا می‌توان از ارز مبادله‌ای استفاده کرد؟
 • آیا این کالا در دسته کالاهای اساسی قرار می‌گیرد؟ می‌توان از ارز دولتی برای واردات این نوع کالا استفاده کرد؟
 • مجوز‌های مورد نیاز برای ورود و ترخیص کالا در گمرک چیست؟
 • آیا این کالا در دسته کالاهای غیراساسی قرار می‌گیرد؟ می‌توان از ارز نیمایی برای واردات این نوع کالا استفاده کرد؟
 • حقوق ورودی آن چند درصد است؟
 • آیا در دسته کالاهای ممنوع الورود قرار می‌گیرد؟
 • آیا کارت بازرگانی شما نسبت به سه رشته ثبت شده روی آن تعرفه باز است؟

برای دستیابی به کد تعرفه گمرکی می‌توان از دو منبع اقدام کرد:

 • کتاب مقررات صادرات و واردات که هر سال چاپ جدیدی از آن در دسترس عموم قرار می‌گیرد.
 • دفتر تعرفه گمرک
بیشتر بدانید: صادرات به عراق

تعرفه گمرکی چیست؟

تعرفه گمرکی، یک کد 8 رقمی است که برای شناسایی کالا کاربرد دارد. 6 رقم اول کد تعرفه گمرکی در تمام کشورهای دنیا یکسان است. بالاترین تعرفه‌های گمرکی به ترتیب به کشورهای باهاما و سپس ایران تعلق دارد. در این حوزه، ایران رتبه دوم را به خود اختصاص داده است.

Hscode دارای ۴ بخش دوگانه است. به مثال زیر توجه کنید:

11 22 33 44

 • 11: شماره فصل
 • 22: شماره عنوان
 • 33: شماره فرعی در سطح بین‌المللی
 • 44: شماره فرعی در سطح داخلی

همچنین در مورد کد تعرفه گمرکی باید به این نکته دقت کنید:

اگر فروشنده در بارنامه تعرفه کالا را به طور دقیق وارد نکرده باشد، روند ترخیص کالا از گمرک زمان‌بر می‌شود. همچنین باید دقت کنید، کد 8 رقمی تعرفه گمرکی باید در قسمت بارنامه یا ثبت سفارش و همچنین در اظهارنامه گمرکی یکسان درج شود.

تعرفه گمرکی

سخن پایانی

همراهان عزیز، در این مطلب در مورد کد تعرفه گمرکی صحبت کردیم و بعضی نکات مربوط به این کد را با شما به اشتراک گذاشتیم. قبل از ثبت سفارش، کد تعرفه کالای مد نظر خود را از منابع ذکرشده مانند کتاب مقررات صادرات و واردات بررسی کنید تا فرآیند ترخص کالا از گمرک زمان‌بر و طولانی نشود، چون هر چقدر ترخیص کالا بیشتر طول بکشد، هزینه‌های جانبی آن نیز افزایش می‌یابد.


سوالات رایج شماره تعرفه گمرکی

WCO چیست؟

نام سازمانی در بلژیک است که کالاها و محصولات مختلف را رده‌بندی و ارزش‌گذاری می‌کند. نام این سازمان، سازمان جهانی گمرک است

تعرفه گمرکی چیست؟

تعرفه گمرکی، یک کد 8 رقمی است که برای شناسایی کالا کاربرد دارد. 6 رقم اول کد تعرفه گمرکی در تمام کشورهای دنیا یکسان است.

دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Warning