واحد اندازه گیری کانتینر

websepanta
date_range بهمن 28, 1399
message نظر 0
واحد اندازگیری کانتینر

واحد اندازه گیری کانتینر چیست؟ کانتینر ها محفظه های بزرگ حمل بار هستند که از آنها میتوان برای شیوه های مختلف حمل و نقل جاده ای، ریلی و دریایی استفاده کرد. بر روی همه ی کانتینر ها کدهایی درج شده است که این کد ها در سر تا سر دنیا مفهوم یکسانی دارند و به کمک این کد ها احتمال ارسال اشتباه بار تقریبا به صفر می رسد. در ادامه شما را با واحد اندازه گیری کانتینر بیشتر آشنا می کنیم.

واحد های اندازه گیری کانتینر

واحد معادل بیست پا و مرسوم به TEU یک واحد برای صنعت بار است که اغلب در پایانه‌های کانتینر و کشتیرانی کاربرد دارد. در حمل و نقل دریایی دو نوع سفارش وجود دارد که مدل اول به صورت کانتینر دربستی یا اختصاصی است و باید قیمت( FCL (Full Container Load را در محاسبه لحاظ کنید. اما اگر قصد دارید که سفارش‌تان به صورت خرده بار حمل شود، باید کرایه یک خرده بار را با توجه به حجم کالا یا به نوعی به ازای cbm کانتینر به دست آورید. در این مطلب به واحد اندازه گیری کانتینر و نحوه محاسبه حجم یا CBM خرده بار دریایی می‌پردازیم.


اصطلاح cbm در حمل بار با کانتینر

CBM در واقع حجم محموله را به متر مکعب نشان می‌دهد و از آن برای محاسبات باربری پیک، حمل و نقل هوایی و دریایی استفاده می‌شود. وزن ابعادی (lbs به cft یا cbm به kg) ابزاری برای رسیدن به یک عدد نظری است که حجم اشغال شده توسط محموله را در کانتینر نشان می‌دهد. ممکن است محموله حجیم، اما سبک باشد. به عنوان مثال، یک کانتینر توپ پینگ‌پنگ بسیار سبک است، اما به هر حال حجمی را اشغال کرده است که ربطی به سبک و سنگین بودن آن ندارد. با وزن ابعادی، هزینه حمل کالا به دست می‌آید. در حمل و نقل دریایی، وزن حجمی در مقایسه با وزن واقعی نقش مهم‌تری دارد.

واحد اندازه گیری کانتینر

محاسبه cbm واحد اندازه گیری کانتینر

همان طور که گفتیم، cbm همان متر مکعب حجم در بار داخلی و بین‌المللی است و برای یک تاجر خیلی اهمیت دارد که بداند چند محصول در یک کانتینر قرار می‌گیرد تا در وقت و قیمت خود صرفه‌جویی کند. استفاده از فرمول محاسبه بارگیری کانتینر بسیار ساده است و با ضرب چند پارامتر در یکدیگر به راحتی به دست می‌آید.

برای اندازه‌گیری cbm باید تعداد کالای بسته‌بندی شده یا کارتن را در طول، عرض و ارتفاع آن ضرب کرد. اگر بار شامل موارد مختلفی باشد، باید برای هر محصول فرمول بالا را انجام دهید و حجم را محاسبه کنید. برای این که محاسبات ساده باشد، باید تمام اندازه‌گیری‌ها به یک واحد مشخص تبدیل شود و برای راحتی کار می‌توان همه پارامترها را به متر تبدیل کرد. در حمل بار دریایی آگاهی از مقدار حجمی که محموله اشغال کرده است، اهمیت بسیار زیادی دارد.

گرچه، نمی‌توان یک فرمول دقیق را برای حجم کل محموله و حداکثر تعداد محصولی که در آن جا می‌شود بیان کرد، اما می‌توان به صورت تقریبی محاسبه این تعداد را انجام داد. بارها نسبت به یکدیگر دارای حجم متفاوتی هستند و بسته به نوع محصول شاید بتوان از کل حجم یک کانتینر تا جای ممکن استفاده کرد. همان طور که می‌دانید در تعدادی از محصولات تمام فضا داخل کانتینر قابل استفاده نیست و فضای قابل استفاده به شکل، اندازه، نوع بسته‌بندی و نحوه چیدمان محموله بستگی دارد. یک قاعده در حمل و نقل با کانتینر وجود دارد که طبق آن ظرفیت واقعی داخلی یک کانتینر معمولا کمی بیشتر از 80 درصد حداکثر ظرفیت آن است.


کانتینرهای متداول در حمل بار دریایی

در ادامه مطلب 2 نوع از کانتینرهایی را که در حمل و نقل دریایی بیشتر استفاده می‌شوند، شرح می‌دهیم.

واحد اندازه گیری کانتینر استاندارد 20 فوت (20-FOOT)

این نوع کانتینر به اسم ون خشک نیز شناخته می‌شود و یکی از کانتیرهای رایج در حمل بار دریایی محسوب می‌شود. ابعاد یک کانتینر 20 فوت به کمک سیستم اندازه‌گیری فوت محاسبه می‌شود و با این اندازه‌گیری ابعاد بیرونی و ابعاد داخلی قابل استفاده آن مشخص می‌شود. ابعاد و وزن استفاده یک کانتینر 20 فوت به صورت زیر است.

  • طول داخلی: 5.9 متر
  • عرض داخلی: 2.33 متر
  • ارتفاع: 2.39 متر
  • ظرفیت قابل استفاده: 33.2 مترمکعب
  • حداکثر ظرفیت بار: 21,770 کیلوگرم

برای تعداد پالت‌ها و جعبه‌های کارتنی که داخل یک کانتینر قرار می‌گیرد، قاعده مشخصی وجود ندارد، اما اگر ابعاد پالت 1.2 متر در 0.8 متر باشد، در یک کانتینر 20 فوتی، 11 پالت جا می‌گیرد، البته تا هنگامی که بار روی دو طرف بسته نشود.

بهترین روش برای چیدمان پالت‌ها در یک کانتینر، یک ردیف در طول و یک ردیف در عرض است تا بتوان از ظرفیت فضای داخلی به بهترین شکل استفاده کرد. وزن یک کانتینر 20 فوت بارگیری نشده 2,300 کیلوگرم است و می‌توان تا حداکثر 28 تن را که معادل 25,400 کیلوگرم است، بارگیری کرد. البته همه این موارد بستگی به محدودیت‌های موجود در خط حمل و نقل و نوع بار دارد که باید آن‌ها را نیز در نظر گرفت.

واحد اندازه گیری کانتینر

واحد کانتینر استاندارد 40 فوت (40-FOOT)

ابعاد یک کانتینر 40 فوت معمولا با سیستم اندازه‌گیری فوت محاسبه می‌شود. ابعاد و وزن قابل استفاده یک کانتینر 40 فوت به صورت زیر است:

  • طول داخلی: 12.3 متر
  • عرض داخلی: 2.34 متر
  • ارتفاع: 2.39 متر
  • ظرفیت قابل استفاده: 67.7 مترمکعب
  • حداکثر ظرفیت بار: 26,780 مترمکعب

وزن یک کانتینر 40 فوت به صورت خالی حدود 3.9 تن یا 3900 کیلوگرم است، البته بسته به شرکت تولیدکننده آن ممکن است کمی تفاوت داشته باشد. وزن بار مجازی که می‌توان در این نوع کانتینر قرار داد برابر با 30.48 تن و به این معنا است که وزن کانتینر با بار داخل آن نباید از 30.48 تن بیشتر باشد. پس اگر وزن کانتینر را از این مقدار کم کنیم، حداکثر وزن بار مجاز در این نوع حدود 26.6 تن است.

بیشتر بدانید: صادرات به روسیه

محاسبه آنلاین بارگیری کانتینر

امروزه با گسترش فناوری دیگر محاسبه وزن و حجم محموله کار سختی نیست و می‌توان به کمک نرم‌افزارهایی که به صورت رایگان روی تمام پلتفرم‌ها اجرا می‌شوند، این مقادیر را به دست آورد و براساس آن کانیتنر مناسب را انتخاب کرد. با این اپلیکیشن‌ها می‌توانید مقدار cbm یا مترمکعب کالا را برای حمل و نقل استفاده کنید.

کاربر می‌تواند با این برنامه با تعدادی محاسبات سریع و آسان، تعداد کالایی را که یک کانتینر می‌تواند در اندازه‌های مختلف حمل کند، به دست آورد. آخرین مزیت‌ استفاده از محاسبات آنلاین بارگیری کانتینر این است که می‌توان با این مقادیر هزینه حمل کالا را نیز به صورت تخمینی برآورد کرد.


سوالات رایج درخصوص واحد اندازه گیری کانتینر

اصطلاح cbm در حمل بار با کانتینر به چه معنا است؟

CBM در واقع حجم محموله را به متر مکعب نشان می‌دهد و از آن برای محاسبات باربری پیک، حمل بار هوایی و دریایی استفاده می‌شود.

نحوه محاسبه cbm واحد کانتینر چگونه است؟

برای اندازه‌گیری cbm باید تعداد کالای بسته‌بندی شده یا کارتن را در طول، عرض و ارتفاع آن ضرب کرد. اگر بار شامل موارد مختلفی باشد، باید برای هر محصول فرمول بالا را انجام دهید و حجم را محاسبه کنید.

نحوه محاسبه آنلاین بارگیری کانتینر چگونه است؟

امروزه با گسترش فناوری دیگر محاسبه وزن و حجم محموله کار سختی نیست و می‌توان به کمک نرم‌افزارهایی که به صورت رایگان روی تمام پلتفرم‌ها اجرا می‌شوند، این مقادیر را به دست آورد و براساس آن کانیتنر مناسب را انتخاب کرد. با این اپلیکیشن‌ها می‌توانید مقدار cbm یا مترمکعب کالا را برای حمل و نقل استفاده کنید.

attachment برچسب‌ها :
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Warning