ریلیز و تلکس ریلیز(Telex Release) چیست؟

websepanta
date_range دی 24, 1399
message نظر 0
ریلیز تلکس چیست

اگر شما به عنوان یک شخص یا شرکت در زمینه حمل و نقل و بازرگانی فعالیت دارید، حتماً اصطلاح ریلیز و تلکس ریلیز را بارها شنیده‌اید. در این مقاله می‌خواهیم بدانیم این اصطلاح به چه معناست و توضیحاتی پیرامون این موضوع به شما ارائه دهیم.


ریلیز و تلکس ریلیز(Telex Release)

زمانی یک معامله صورت می‌گیرد که یک طرف خریدار و یک طرف فروشنده، کالایی را تبادل کنند. اصطلاح ریلیز در بازرگانی در واقع به معنای دستور آزادسازی مالکیت کالا از مبدأ به محل تخلیه بار تلقی می‌شود.

ریلیز و Telex Release دقیقاً به یک معنا هستند. کاربرد Release این است که به طور مثال فروشنده اصل بارنامه را تحویل شرکت حمل و نقل مبدأ می‌دهد و از آن شرکت می‌خواهد تا بارنامه را در مقصد ریلیز کند. به عبارتی در چنین شرایطی، بدون نیاز به اصل بارنامه مالکیت از فروشنده خارج شده و در اختیار خریدار قرار می‌گیرد.

همچنین شرکت حمل و نقل به نمایندگی خود در مقصد نیز اطلاع می‌دهد که بارنامه در اختیار آن‌ها قرار گرفته و خریدار صاحب کالا محسوب می‌شود. به بیان دیگر، تلکس ریلیز به پیامی گفته می‌شود که نماینده حمل کالا در محل بارگیری و مبدأ به نماینده‌ی خود در مقصد و محل تخلیه، برای آزادسازی مالکیت کالا ارسال می‌شود.

این پیام صرفاً با هدف تسلیم 1 یا 3 نسخه اصلی بارنامه توسط فروشنده یا فرستنده صادر شده و در مقابل، مشتری یا گیرنده بار، قابلیت آزادسازی محول را بدون ارائه بارنامه پیدا می‌کند.
دستور صدور بارنامه اصلی یا تلکس بارنامه توسط فروشنده در مبدأ داده می‌شود. اگر خریدار کالا، درخواست صدور بارنامه اصلی را داده باشد هزینه ارسال اسناد بین خریدار و فروشنده توافقی است.

تلکس ریلیز چیست؟

چرا Telex Release برای این عملیات انتخاب شده است؟

کلمه تلکس( TELEX ) مخفف عبارت TELegraph EXchange Service است. تلکس یک ماشین مانند پرینتر بوده که قابلیت ارسال و دریافت پیام‌های متنی توسط تلگراف را داشته است. به پیام‌هایی که به واسطه این ماشین ارسال می‌شود، پیام تلکس گفته می‌شود. تلکس یکی از بهترین و محبوب‌ترین روش‌های ارتباط برقرار کردن بین کشتی‌ها در دریا بوده است و می‌توان آن را پیش‌زمینه‌ای برای به وجود آمدن ارتباط ایمیلی به حساب آورد. تلکس ریلیز نیز به دستورالعمل آزادسازی از مبدأ بارگیری بار گفته می‌شود. لازم به ذکر است امروزه چنین پیام‌هایی از طریق ایمیل یا سیستم آنلاین خطوط کشتیرانی و حمل و نقل ارسال می‌شود.

بیشتر بدانید: صادرات به ارمنستان

تفاوت دریافت کالا توسط بارنامه و تلکس ریلیز

دریافت کننده کالا به دو صورت می‌تواند محصول خود را در مقصد دریافت کند:

  1. با ارائه اصل بارنامه : در این روش، به درخواست صاحب کالا، اصل بارنامه که شامل 3 نسخه اصل و 3 نسخه کپی و یک نسخه کپی برابر اصل است را از کشتیران دریافت کرده و به صاحب کالا تحویل می‌دهیم. کپی برابر اصل این بارنامه، صرفاً برای ارائه به وزارت بازرگانی برای دریافت گواهی مبدأ است. صاحب کالا اصل بارنامه را به گیرنده ارسال کرده و محموله را دریافت می‌کند.
  2. توسط تلکس ریلیز: در روش دوم یا روش Telex Release، اصل بارنامه توسط خط کشتیرانی صادر و سپس باطل شده و از طریق یک ایمیل به مقصد، دستور آزادسازی محموله را می‌دهند.
کاربرد های تلکس ریلیز و ریلیز

چه مواقعی Release کاربرد دارد؟

معمولا این روش به یکی از دلیل زیر مورد استفاده قرار می‌گیرد:

  1. هنگامی که مقصد نزدیک است و بار سریع می‌رسد: در چنین شرایطی، فروشنده بعد از دریافت بارنامه و قبل از حرکت کشتی، مدارک لازم از جمله: گواهی مبدأ، گواهی بهداشت، فاکتور، لیست بسته‌بندی و سایر مجوزهای لازم را تهیه کرده و آن‌ها را از طریق پست سریع هوایی ارسال می‌کند و بعد از حرکت کشتی، به واسطه درخواست ریلیز نسبت به آزادسازی کالا اقدام می‌کند تا خریدار بتواند کالا را آزاد و دریافت کند.
  2. زمانی که کالا در ایام تعطیلات به مقصد می‌رسد: در این شرایط که معمولاً روزهای پنجشنبه و جمعه در ایران و شنبه و یکشنبه در سایر کشورها است، اگر زمان کافی برای آزادسازی بار قبل از اتمام معافیت وجود نداشته باشد، تلکس ریلیز صورت می‌گیرد.
  3. بعضی از خریداران، بعد از اطلاع از ورود کالا توسط خط کشتیرانی در بندر مقصد، نسبت به تسویه حساب با فروشنده کالا اقدام کرده و در چنین حالتی، فروشنده به دلیل زمان کمی که برای تسویه حساب دارد، قبل از رسیدن کالا، مدارک را از طریق پست سریع، برای خریدار ارسال کرده و بعد از تسویه حساب خریدار با او نسبت به درخواست Release اقدام می‌کند. در چنین حالتی هم در هزینه پست هوایی صرفه‌جویی شده و هم بار به موقع آزاد می‌شود.

لازم به یادآوری است، هنگام ارسال تلکس ریلیز به مشتری، ارسال کپی برابر اصل بارنامه ضروری است. در ضمن برای هر کالا فقط یک بارنامه و در نتیجه یک تکلس ریلیز صادر می‌شود. اگر بارنامه‌ای صادر شود و مشتری پشیمان شود و بخواهد کالا را تلکس ریلیز کند، باید هزینه صدور Telex Release اضافه را پرداخت کند و بارنامه را به خط کشتیرانی برگردانده و باطل کند. همچنین اگر به هر دلیلی اصل بارنامه مفقود شود، مراحل اداری بسیار دشواری را باید طی کند تا مجدد بارنامه یا Telex Release صادر شود.


سوالات رایج Telex Release

تلکس ریلیز چیست؟

زمانی یک معامله صورت می‌گیرد که یک طرف خریدار و یک طرف فروشنده، کالایی را تبادل کنند. اصطلاح ریلیز در بازرگانی در واقع به معنای دستور آزادسازی مالکیت کالا از مبدأ به محل تخلیه بار تلقی می‌شود.
کلمه تلکس( TELEX ) مخفف عبارت TELegraph EXchange Service است. تلکس یک ماشین مانند پرینتر بوده که قابلیت ارسال و دریافت پیام‌های متنی توسط تلگراف را داشته است.

Release چه کاربردی دارد؟

1.هنگامی که مقصد نزدیک است و بار سریع می‌رسد: در چنین شرایطی، فروشنده بعد از دریافت بارنامه و قبل از حرکت کشتی همه اسناد را تهیه کرده و از طریق پست ارسال می نماید.
2.زمانی که کالا در ایام تعطیلات به مقصد می‌رسد: در این شرایط که معمولاً روزهای پنجشنبه و جمعه در ایران و شنبه و یکشنبه در سایر کشورها است، اگر زمان کافی برای آزادسازی بار قبل از اتمام معافیت وجود نداشته باشد، تلکس ریلیز صورت می‌گیرد.

3.بعضی از خریداران، بعد از اطلاع از ورود کالا توسط خط کشتیرانی در بندر مقصد، نسبت به تسویه حساب با فروشنده کالا اقدام کرده و در چنین حالتی، فروشنده به دلیل زمان کمی که برای تسویه حساب دارد، قبل از رسیدن کالا، مدارک را از طریق پست سریع، برای خریدار ارسال کرده و بعد از تسویه حساب خریدار با او نسبت به درخواست Release اقدام می‌کند.

attachment برچسب‌ها :
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Warning