آشنایی با دوره فیاتا

websepanta
date_range دی 27, 1400
message نظر 0
دوره فیاتا

آنچه در ادامه خواهید خواند:

حوزه حمل و نقل و ترابری مانند تمامی ‌حرفه‌ها، به آموزش و یادگیری احتیاج دارد. اگر کسانی که وارد چنین حیطه‌ای می‌شوند آموزش نبینند، قطعا اتفاقات ناخوشایندی پیش خواهد آمد، از افت کیفیت ارائه خدمات گرفته تا بروز خطرات مالی و جانی در هنگام حمل و نقل. برای جلوگیری از چنین اتفاقاتی، یادگیری و گذراندن دوره فیاتا ضروری است.

دوره مدیریت حمل و نقل بین المللی فیاتا

به طور کلی فیاتا یک آموزش یا یک دوره نیست. فیاتا یک سازمان غیر دولتی است که در زمینه حمل و نقل بین المللی فعالیت می‌کند.

اگر می‌خواهید از وسعت این ماجرا خبردار شوید، باید بگوییم فیاتا به گستردگی 40 هزار شرکت حمل و نقل در جهان است که بالغ بر 10 میلیون نفر در آن فعالیت می‌کنند.
همچنین فیاتا گاهی به سازمان‌های بزرگ جهانی مثل سازمان ملل متحد، مشاوره می‌دهد و نقش مهمی ‌را ایفا می‌کند.

اما دوره مدیریت حمل و نقل بین المللی فیاتا مربوط به بخش آموزشی و دوره‌ای می‌شود که به صورت متناوب کلاس‌های یادگیری برپا می‌کند و آزمون می‌گیرد. نتیجه آزمون مشخص خواهد کرد که چه کسی مستحق فعالیت در این عرصه است.
آموزش‌ها به صورت فیزیکی و همچنین آنلاین قابل عرضه هستند. شما پس از گذراندن این دوره آموزشی باید خودتان را برای آزمون و دریافت مدرک آماده کنید.

پس از اخذ مدرک این دوره، یعنی دوره مدیریت حمل و نقل بین المللی، دیگر استخدام در شبکه‌های حمل و نقل کاملا راحت خواهد بود. چون این سازمان و این مدرک از اعتبار بسیار بالایی برخوردار است.
خوشبختانه اخذ این مدرک در ایران ممکن است. در صورتی که علاقه دارید می‌توانید از طریق سایت‌های معتبر و مطمئن اقدام به خرید دوره و دریافت مدرک کنید.

دوره فیاتا

سرفصل‌های دوره فیاتا

دوره آموزشی فیاتا سرفصل‌های مهمی ‌دارد که شامل موارد زیر است:

 • INTERNATIONAL FEDERATION OF FORWARDING AGENT ASSOCIATIONS

این بحث به ما می‌گوید که هرچیزی قانون خود را دارد! یعنی برای هر نوع حمل و نقلی به یک مجوز نیاز است. در ایران به این مجوز بارنامه می‌گویند.

 • Institute of Freight limited

این مورد نیز به ما می‌گوید که چه کسانی می‌توانند چنین مجوزهایی را صادر کنند. در واقع به شخص صادرکننده بارنامه، یک سری شرایط تخصیص می‌دهد تا این صدور گواهی به بهترین شکل ممکن انجام شود

 • رسید عاملین حمل فیاتا (FIATA FCR-Forwarders Certificate of Receipt)

در اینجا بحث از اطمینان‌سازی است. در واقع شخص تحویل گیرنده کالا در بارگیری و حمل و نقل، اعلام می‌کند که تمامی ‌مسئولیت‌های تعیین شده را می‌پذیرد و به آن‌ها واقف است و پایبند خواهد بود.
این سرفصل بیشتر روی حرفه‌ای‌تر شدن کارکنان تمرکز دارد و در تلاش است ذهنیت درست برای این کار را فراهم کند.

 • گواهی حمل عاملین حمل و نقل فیاتا (FIATA FORWARDERS CERTIFICATE OF TRANSPORT

این بخش روی کاغذها و اسناد تمرکز دارد. یعنی نحوه عقد قراردادهای استاندارد، نحوه رد و بدل کردن اسناد بین کارکنان و در این بین به وظایف شما اشاره می‌کند.


برگزاری دوره فیاتا

اگر بخواهیم صادقانه در این مورد صحبت کنیم، باید بگوییم که این دوره در ایران تا حدودی کم برگزار می‌شود. آخرین دوره آموزشی دوره فیاتا که در تهران برگزار شد، به اواخر سال 96 که مصادف است با اوایل سال میلادی جاری آن زمان، مربوط می‌شود.
در این دوره «توماس سیم» رئیس کل بخش آموزش‌های حرفه‌ای فیاتا حضور داشت که باعث می‌شد این دوره پررنگ‌تر و با نظارت بیشتری برگزار شود. اگر علاقه‌مند به شرکت در این دوره هستید می‌توانید از آموزش‌های آنلاین استفاده کنید. کافی است در یکی از سایت‌های فعال در این زمینه ثبت نام کنید و دوره مخصوص فیاتا را بگذرانید.


ثبت نام دوره فیاتا

یکی از بهترین اقدامات برای یک ثبت نام مطمئن و در امان ماندن از شر کلاه‌برداری‌های اینترنتی، حضور فیزیکی در محل ثبت نام است. و چه جایی بهتر از یک ارگان دولتی که فرایند ثبت نام شما را با اطمینان کامل تکمیل می‌کنند.
علاقه‌مندان شرکت در دوره آموزشی مدیریت حمل و نقل بین المللی فیاتا باید برای ثبت نام به اداره کل حمل و نقل و پایانه‌های استان تهران مراجعه کنند. برای ثبت نام به مدارک خاصی نیاز است که برای جلوگیری از اتلاف وقت، بهترین کار آگاهی از آن‌ها است.

دوره فیاتا

مدارک مورد نیاز برای دوره ی فیاتا

 • اصل و دو سری کپی از شناسنامه
 • کارت ملی
 • مدرک تحصیلی
 • پایان خدمت یا معافیت دائم
 • اصل گواهی عدم سوء پیشینه کیفری
 • گواهی عدم اعتیاد به مواد مخدر
 • دو قطعه عکس 4*3 جدید

توجه: میزان سابقه کار با مدرک تحصیلی دیپلم 8 سال، فوق دیپلم 6 سال، لیسانس 4 سال، فوق لیسانس 3 سال و دکترا 2 سال است.
برای شرکت در این آزمون، ارائه گواهی پرداخت حق بیمه از سازمان تامین اجتماعی الزامی‌است.


دوره آموزش فیاتا

بسیاری افراد، دوره جامع فیاتا را با دوره آموزش آن اشتباه می‌گیرند. فرض کنید برای دریافت یک کالا از محل خود باید اول پول کافی و آشنایی از محل داشته باشید و سپس برای خرید اقدام کنید. دوره فیاتا نیز مشابه با همین مثال جامع و چندبخشی است.

بخش اول به خود شما مربوط است. علاقه به این دوره یکی از سوال‌هایی است که باید از خودتان بپرسید و همچنین شایستگی‌های خود را بررسی کنید. در این مثال شناختن خودتان شبیه شناختن محله و کوچه است و پول داشتن به شایستگی شرکت در آزمون شباهت دارد. پس برای شرکت در این دوره، تمامی ‌جوانب را بسنجید.


هزینه دوره فیاتا

هزینه دوره آموزشی فیاتا متغیر است (البته در ایران)، چون افراد مختلفی آن را ارائه می‌کنند و با توجه به سبک و روش آن‌ها برای برگزاری دوره، سیاست‌های قیمت‌گذاری نیز متفاوت است.
اما هزینه آزمون و اخذ مدرک فیاتا کاملا ثابت و مشخص است، چون از سمت سازمان‌های بین‌المللی و خود فیاتا تعیین شده است. شما می‌توانید با پرداخت هزینه 180 دلار در این آزمون تخصصی شرکت کنید که به نسبت آزمون سایر زمینه‌ها، هزینه‌ای معقول و مقرون به صرفه است.

بیشتر بدانید: صادرات به عمان

ضرورت گذراندن دوره فیاتا

چه چیزی بالاتر از اعتبار و مقام برای یک انسان شاغل وجود دارد؟ قطعا مهم‌ترین چیزی که برای شما توسط این دوره به ارمغان خواهد آمد، ابتدا اعتبار آن است و سپس سهولت در استخدام و شاغل شدن در کارهای مرتبط. اگر شما نیز مانند رقیبانتان فکر و احساس می‌کنید که آموختن یک مهارت جدید به شما قدرت می‌دهد و می‌تواند باعث افزایش درآمد و اعتبار کاری‌تان شود، این دوره را از دست ندهید.

شرکت در دوره مدیریت حمل و نقل بین المللی دستاوردهای ارزشمندی برایتان خواهد داشت و بدون شک باعث خواهد شد در کار خود پیشرفت کنید. متفاوت بودن اولین چیزی است که احساس خواهید کرد، یعنی از همکارانتان بهتر عمل‌کنید و عرصه برای پیشرفت شما از قبل مهیاتر باشد. این دوره، چنین ویژگی‌هایی را برایتان به همراه خواهد آورد.


سئوالات متداول

سرفصل های دوره فیتا چیست؟

INTERNATIONAL FEDERATION OF FORWARDING AGENT ASSOCIATIONS
Institute of Freight limited
رسید عاملین حمل فیاتا (FIATA FCR-Forwarders Certificate of Receipt)
گواهی حمل عاملین حمل و نقل فیاتا (FIATA FORWARDERS CERTIFICATE OF TRANSPORT

چگونه در دوره فیتا ثبت نام کنیم؟

علاقه‌مندان شرکت در دوره آموزشی مدیریت حمل و نقل بین المللی فیاتا باید برای ثبت نام به اداره کل حمل و نقل و پایانه‌های استان تهران مراجعه کنند.

مدارک مورد نیاز دوره فیتا چیست؟

اصل و دو سری کپی از شناسنامه
کارت ملی
مدرک تحصیلی
پایان خدمت یا معافیت دائم
اصل گواهی عدم سوء پیشینه کیفری
گواهی عدم اعتیاد به مواد مخدر
دو قطعه عکس 4*3 جدید

دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Warning