محاسبه ارزش گمرکی کالا

websepanta
date_range بهمن 1, 1399
message نظر 0
ارزش گمرکی کالا

شاید شما هم تا بحال در خبرها ارزش گمرکی کالا به گوشتان خورده باشد و سوال برایتان پیش آمده باشد که یعنی چه؟ ما در این مطلب ارزش گمرکی کالا، قوانین و نحوه محاسبه ارزش کالا در گمرک را توضیح می‌دهیم. تا پایان مطلب با ما همراه باشید.
وظیفه گمرک این است که قانون‌های مربوط به گمرک را اجرا کند. در واقع معنی اصلی حقوق گمرکی عبارتست از نوعی مالیات که به طور غیر مستقیم برای کالا گرفته می‌شود.


ارزش گمرکی کالا به چه معناست؟

ارزش کالا در گمرک عبارت است از بهای خرید کالایی که در مبدا انجام شده است به‌علاوه هزینه بیمه و حمل و نقل. همچنین هرگونه هزینه دیگر از جمله افتتاح اعتبار و استفاده از امتیاز نقشه جزو ارزش گمرکی کالا محسوب می‌شود. به طور کلی هر نوع کالایی با هر بسته‌بندی و به هر میزان که وارد کشور می‌شود شامل این ارزش می‌گردد که باید تمامی موارد هزینه‌ای آن مورد بررسی قرار گیرد.


چرا ارزش گمرکی کالاها را محاسبه می‌کنند؟

در حوزه واردات و صادرات کالاها، هر اقدامی با هدف و نیت خاصی انجام می‌شود. دلیل محاسبه ارزش گمرکی کالاهای وارداتی این است که حقوق کالاهای وارداتی را بر اساس درصدی از ارزش آن کالا دریافت کنند.
دلیل تعیین ارزش کالاها یا به این منظور است که بتوانند ارزش کالا را برای گرفتن حقوق ورودی کالا مشخص کنند یا اینکه هدفی غیر از مباحث مربوط به گمرک دارد از قبیل به دست آوردن اطلاعات و آمار کالا، جلوگیری از خارج شدن ارز و … .

ارزش گمرکی کالا

ارزش گمرکی کالای وارداتی طبق قانون

در ماده 10 قانون امور گمرکی ارزش کالاهای ورودی به گمرک به شرح زیر تعریف شده است :

 1. بهای سیف که به معنای بهای خرید کالا از مبدا به‌اضافه تمامی هزینه‌های مربوط به بیمه و حمل و نقل و باربندی می‌شود. بهای سیف یکی از مهم‌ترین ارزش گمرکی کالاها می‌باشد.
 2. کلیه هزینه‌های مربوط به افتتاح یا واریز بروات
 3. حق استفاده از نقشه، مدل و علامت بازرگانی و سایر حقوق مشابه مربوط به کالا
 4. سایر هزینه‌هایی که به آن کالا تا ورود به اولین دفتر گمرکی تعلق می‌گیرد که از روی سیاهه خرید یا سایر اسناد تسلیمی صاحب کالا تعیین و براساس نرخ ارز و برابری‌های اعلام شده از طرف بانک مرکزی ایران در روز تسلیم اظهارنامه خواهد بود.

ارزش گمرکی کالای تعیین شده توسط گمرک

اگر گمرک بعد از دریافت فاکتور خرید کالای وارداتی نسبت به فاکتور کالا اطمینان نداشته باشد، به وسیله کارشناسانی گمرک طبق قوانین روی آن کالا ارزش گمرکی می‌گذارند. مهم‌ترین ملاکی که برای تعیین ارزش کالا در گمرک وجود دارد این است که، آن کالا را بر اساس قیمت عمده فروش در کشور مبدا مورد بررسی قرار می‌دهند و برای اینکه شما در بازارهای داخلی آن کالا را وارد کنید، حقوق گمرکی و هزینه‌های گمرکی مشخص شده‌ای را روی آن کالا مورد بررسی و محاسبه قرار می‌دهند تا هزینه آن را از شما دریافت کنند. قوانینی که نحوه محاسبه کردن ارزش کالا بر اساس آن مشخص می شود عبارت است از :

 • ارزش محاسباتی
 • ارزش استنباطی کالا
 • بررسی معکوس کالا
 • ارزش معاملاتی کالاهایی که مشابه یکدیگر هستند.

اسناد مشخص کننده ارزش کالا در گمرک

چند سند بسیار مهم وجود دارد که بر اساس آن ارزش گمرکی کالا مشخص می‌شود و ارتباط مستقیمی با خرید کالا دارد. از جمله این اسناد می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • گواهی مبدأ
 • فاکتور: که باید زمان تحویل کالاهای وارداتی همراه خود داشته باشید تا به گمرک تحویل دهید و از این طریق بتوانید کالاها را دریافت کنید.
 • ملاک قیمت‌هایی که در گمرک ایران وجود دارد

توجه داشته باشید که قیمت‌هایی که در گمرک وجود دارد ارزش تعیین شده کالا را مشخص کرده است و هر کدام از این ارزش‌ها در گمرکات اجرایی، ارزش گمرکی کالا را تعیین می‌کند. از طرفی حقوق ورودی برخی از کالاهایی که وارد ایران می‌شوند بر اساس ارزشی که آن کالا دارد تعیین می‌گردد پس اگر ارزش کالا کم باشد، حقوق ورودی کمتری را هم پرداخت خواهد کرد.


چند نکته که برای پرداخت هزینه باید در نظر بگیرید!

بعضی از کالاها که ارزش گمرکی بالایی دارند به این خاطر است که نوع خود آن کالا با ارزش بوده است. گمرک ارزش کالا را بر اساس فاکتور خریدی که شما ارائه می‌دهید مشخص می‌کند و شما موظف به پرداخت هزینه هستید. بر این اساس بهتر است دقت بسیار زیادی داشته باشید و فاکتور خود را به دقت بررسی کنید، در غیر این صورت اگر گمرک از محصول شما اطمینان پیدا کند و متوجه شود که قیمت اصلی آن در فاکتور وارد نشده است، شما جریمه خواهید شد و موظف هستید که هزینه بیشتری را پرداخت کنید.


تقسیم بندی ارزش کالا در گمرک

ارزش گمرکی که گمرک روی کالاهای شما می‌گذارد و شما موظف به پرداخت آن هستید به چند دسته تقسیم می شود.

 • حقوق و عوارضی که آن نوعی مالیات غیر مستقیم است
 • هزینه‌هایی که در مقابل خدمات ارائه شده گمرک از شما دریافت می‌گردد.
  • در واقع برخی از اقدامات مانند آزمایش، هزینه تخلیه و بارگیری، انبارداری و … هزینه‌های متفاوتی را شامل می‌شود و شما زمان دریافت کالا باید آن را پرداخت کنید.

حقوق ورودی که ارزش کالا در گمرک را مشخص می‌کند

حقوق ورودی که در قوانین گمرکی وجود دارد و طبق آن ارزش گمرکی کالا مشخص می‌شود دو قسمت است :

 1. حقوق گمرکی برای تمامی کالاهایی که وارد می‌شوند 4 درصد محاسبه می‌شود. این 4 درصد از حقوق گمرکی توسط مجلس مشخص و تعیین شده است و شما موظف به پرداخت آن هستید.
 2. سود بازرگانی که آن هم توسط دولت تعیین می‌شود و شما باید آن را پرداخت کنید تا بتوانید کالای خود را دریافت و از انبارداری ترخیص کنید.
 • مالیات‌ها و عوارض دیگر از جمله 9 درصد از مالیات ارزش افزوده، 4 درصد از کالاهای فرهنگی، ۱ درصد از مجموع حقوق گمرکی و سود بازرگانی ( حقوق ورودی ) به عنوان عوارض هلال احمر نیز از واردات انواع کالاها و به تناسب نوع و حجم کالا دریافت می‌شود.

ارزش گمرکی کالا چیست؟

ارزش کالا در گمرک عبارت است از بهای خرید کالایی که در مبدا انجام شده است به‌علاوه هزینه بیمه و حمل و نقل. همچنین هرگونه هزینه دیگر از جمله افتتاح اعتبار و استفاده از امتیاز نقشه جزو ارزش گمرکی کالا محسوب می‌شود.

قوانین گمرک برای تعیین ارزش کالا چیست؟

قوانینی که نحوه محاسبه کردن ارزش کالا بر اساس آن مشخص می شود عبارت است از :

ارزش محاسباتی
ارزش استنباطی کالا
بررسی معکوس کالا
ارزش معاملاتی کالاهایی که مشابه یکدیگر هستند

هزینه های ارزش گمرکی کالا چگونه است؟

بعضی از کالاها که ارزش گمرکی بالایی دارند به این خاطر است که نوع خود آن کالا با ارزش بوده است. گمرک ارزش کالا را بر اساس فاکتور خریدی که شما ارائه می‌دهید مشخص می‌کند و شما موظف به پرداخت هزینه هستید. بر این اساس بهتر است دقت بسیار زیادی داشته باشید و فاکتور خود را به دقت بررسی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Warning