تشریفات بین الملل تجارت

تشریفات بین الملل تجارت

تجارت دنیای امروز، تجارت جهانی است و “تشریفات” و فرمالیته های روابط تجاری، به عنوان یکی از اصلی ترین منابع و ابزارهای تجارت است. این منابع و تشریفات در تمامی کشورهای جهان دارای رویه هایی منحصر به فرد و متفاوت و البته آمیخته با مقدار زیادی از اشتراکات می باشد. تشریفات امور تجاری و گمرکی تقریبا در همه جای جهان وجود دارد و قوانین مشترک پذیرفته شده ای را هم در تمام کشور ها به خود اختصاص داده است.

امروزه تلاش های فراوانی از هر جنبه ای صورت می گیرد تا این اشتراکات در تشریفات تجاری بیشتر شود و به طور کلی می توان گفت که جهان امروز به سوی یکی شدن و واحد شدن این تشریفات اداری به پیش می رود.


تشریفات

برخلاف تصور عامی که در این رابطه وجود دارد، معنای تشریفات با تجمل گرایی و طمطراق گویی بسیار تفاوت دارد و تنها به برگزاری یک سری آیین و آداب رسوم مربوط به میهمانی ها اطلاق نمی شود.

در واقع “تشریفات” همه ی فرایندهایی را که به نظم بخشی و هماهنگی های لازم برای ارتباط بین دو گروه یا سازمان که بر پایه ی اصول مشخصی بنا شده است، شامل می شود. به معنای دیگر، تشریفات به انجام یک سری اعمال رفتاری می گویند که براساس نظام های اجتماعی و سیاسی جوامع مختلف به وجود آمده و توسط نمایندگان و مباشران یک جامعه یا یک سازمان پذیرفته و مورد توافق و احترام واقع شده است.

تشریفات امری کهنه و به قول معروف قرون وسطایی نیست و بسیاری از کشورهای مترقی و پیشرفته ی جهان، در طی روند تکاملی اجتماع خود، آن را پاس داشته اند و به نوعی یکی از لازمه های روابط برون مرزی شان را بر پایه ی تشریفات مشترک بین المللی بنا کرده اند.

تشریفات در واقع قوانین و چارچوب هایی است که در محدوده ی آن، اصول مکاتبات تجاری برای صادرات و واردات و روابط تجاری و غیر تجاری صورت می پذیرد و در دنیای امروز بدون وجود آن، امکان تعامل های بین المللی تقریبا غیر ممکن می شود.

تشریفات بین الملل تجارت

لزوم تشریفات بین الملل تجارت

تمامی تاجران و بازاریابان بین المللی لازم است تا قبل از دیدارهای بین المللی خود، آموزش هایی را پیرامون آگاهی بخشی های مرتبط با تشریفات بین الملل تجارت دریافت کنند. افراد در طی این آموزش ها با نحوه ی صحیح برقراری ارتباط و قرارگذاری های تجاری آشنا می شوند و اصول و رویه های برپایی قرارهای ملاقات، جلسات و مهمانی های تجاری را فرا میگیرند.

شناخت خصوصیات رفتاری مردم جوامع مختلف و آداب و رسوم هر یک، شناخت سنت های مهم کشورها، آداب و اصول انواع ملاقات ها و مکاتبات تجاری، نحوه ی دعوت از میهمان و شیوه های پذیرایی از میهمان های خارجی و هچنین اصول و قواعد عقد قرارداد ها و تفاهم نامه های تجاری از جمله مواردی است که هر تاجر بین المللی باید نسبت به آنها، اطلاعات صحیح و کافی داشته باشد.


به سمینارهای آموزشی بروید و یا کتاب بخوانید

فرایند آشنایی کامل با جزییات تشریفات بین الملل تجارت، به فراگیری های کامل و جامعی نیازمند است. در حال حاضر کلاس های آموزشی و کارگاه های متنوعی برای این آگاهی بخشی به وجود آمده اند و علاوه بر این کتاب های متعدد و متنوعی هم در این زمینه تالیف و منتشر شده اند.

کتاب “رویه ها و آیین های تجارت بین الملل” نوشته جان جی کاپلا به زبان انگلیسی، و همینطور کتاب “آداب و فرهنگ تجارت بین الملل” نوشته ی اصغر گرشاسبی و محمود محمدی، دو نمونه از منابع مفید در زمینه تشریفات بین الملل تجارت می باشند.

تشریفات بین الملل تجارت

سوالات متداول تشریفات بین الملل تجارت

منظور از تشریفات چیست؟

تشریفات در واقع قوانین و چارچوب هایی است که در محدوده ی آن، روابط تجاری و غیر تجاری صورت می پذیرد و در دنیای امروز بدون وجود آن، امکان تعامل های بین المللی تقریبا غیر ممکن می شود.

دریافت آموزش هایی درخصوص تشریفات بین الملل تجارت چه فوایدی دارد؟

تمامی تاجران و بازاریابان بین المللی در طی این آموزش ها با نحوه ی صحیح برقراری ارتباط و قرارگذاری های تجاری آشنا می شوند و اصول و رویه های برپایی قرارهای ملاقات، جلسات و مهمانی های تجاری را فرا میگیرند.