زبان تخصصی تجارت بین المللی

زبان تخصصی تجارت بین المللی

این روز ها کمتر کسی را می توان یافت که مخالف ضرورت یادگیری زبان دوم و یا به عبارتی زبان بین المللی باشد و کمتر فعالیتی را می توان توسعه داد، که فرایند های آن بدون تعامل با دیگر کشورها و بدون مطالعه ی منابع غیر فارسی امکان پذیر باشد.

آنچه در ادامه خواهید خواند.

آشنایی با زبان بین المللی تجارت

زبان بین المللی تقریبا تمامی جواب زندگی ما انسان را تحت اشعاع قرار می دهد و در رابطه با تجارت و مخصوصا تجارت بین المللی نیز از این قاعده مستثنی نیست. می توان گفت که یک تاجر مسلط به دو زبان، همیشه از تاجری که فقط به زبان مادری خود تسلط دارد، همیشه موفق تر عمل می کند.

امروز زبان مشترک تمام کشور ها و زبان بین المللی در تمام زمینه ها “زبان انگلیسی” است و کسانی که نسبت به این زبان مهارت های گفتاری و شنیداری داشته باشند، در عرصه ی مکاتبات بین المللی در هر زمینه ای می توانند بسیار بهتر عمل کنند.

در مورد تجارت حتی رشته ای تخصصی هم وجود دارد به نام “انگلیسی تجارت” که فرد در طی آن، بر کلیه ی مکالمه ها، مکاتبه ها و اصطلاحات انگلیسی مسلط می شود. در این مقاله بر ضرورت فراگیری زبان تخصصی تجارت بین المللی و چگونگی های آن تاکید شده است. با ما همراه باشید.

زبان تخصصی تجارت

چرا زبان انگلیسی؟

کاربرد همه جانبه و جهانی زبان انگلیسی بر کسی پوشیده نیست؛ زبان انگلیسی زبانی است که فراگیری آن در تمامی رشته های علمی، صنعتی و هنری یکی از شرایط اصلی ترقی و پیشرفت است و البته در حوزه ی تجارت و کسب و کار نیز، موقعیت بسیار ممتاز و ویژه ای دارد. به طور دقیق تر می توان گفت که با توجه به شرایط امروز اقتصاد جهانی، زبان رسمی و اصلی تجارت بین المللی –تقریبا در تمامی کشور ها حتی کشور های آسیای شرقی- زبان انگلیسی است و از جمله دلایل آن می توان به سادگی و راحتی فراگیری آن اشاره کرد.

البته یادگیری زبان انگلیسی شاید برای تازه واردانی که مدت ها با زبان دوم بیگانه بوده اند، کمی سخت باشد، اما بهتر است بدانید که اگر تمرین های شما پیاپی، ممتد، اصولی و با پشتکار فراوان باشد، ظرف چند سال یا حتی چند ماه می توانید در حد فراگیری مکاتبات بین المللی تجارت، آن را یاد بگیرید.

زبان انگلیسی گرامر چندان پیچیده ای ندارد و دایره ی لغات آن نیز چندان وسیع نیست؛ افرادی که در زمینه های دیگری از زبان انگیسی استفاده می کنند یا با آن سر و کار دارند، به راحتی و در مدت کمتر از یک سال می توانند این زبان را در حد مکالمه های تجاری، فرا بگیرند.

بیشتر بدانید: صادرات به روسیه

در زبان انگلیسی چه مهارت هایی را کسب کنیم؟

فراگیری یک زبان جدید، دارای وجه ها متفاوتی است که هر یک مهارت های بخصوصی را هم می طلبد و هر فردی بسته به نیاز و شرایط خود، یک یا چند مورد از آنها را در خود تقویت می کند. در رابطه با امور بازرگانی و تجارت بین المللی می توان گفت که تقریبا فراگیری تمامی مهارت های زبانی از جمله خواندن، نوشتن، شنیدار و گفتار، ضروری و لازم است.

با این حال در این بین می توان گفت که مهارت های شنیداری و گفتاری در زبان انگلیسی برای امور مربوط به تجارت بین المللی، از اهمیت بالاتری برخوردار است.


مکالمه های تجاری در زبان تخصصی تجارت بین المللی

شاید بتوان سخت ترین سطح فراگیری یک زبان جدید را، سطح مکالمه یا گفتگو دانست؛ چرا که برای دستیابی به این سطح لازم است که در ابتدا مهارت های شنیداری شما قوی باشد، و علاوه بر آن باید بتوانید که به صورت آنی، بدون فکر به انتخاب جمله بندی و انتخاب کلمه و به صورت کاملا فی البداهه، افکار و تصمیمات خود را در قالب جمله بیان کنید.

لحن بیان شما نیز در مکالمه ها، باید محاوره ای باشد و این لحن اندکی متفاوت از لحن مکاتبه ای است و به تمرین های مخصوصی نیازمند است. تسلط به دایره ی لغات و اصطلاحات محاوره ای زبان انگلیسی و به طور کلی توانایی برقراری یک ارتباط کلامی روان و صحیح، می تواند تاثیر قابل توجهی در موفقیت یک تاجر بین المللی داشته باشد.

زبان تخصصی تجارت بین المللی

اهمیت تقویت مهارت های شنیداری

شاید فراگیری مهارت های شنیداری در ظاهر امر ساده ای به نظر برسد و شاید فکر کنید که صرفا با شنیدن مکرر تعدادی فایل صوتی می توانید این سطح از مهارت را در خودتان تقویت کنید؛ اما موضوع مهارت شنیداری کمی پیچیده تر به نظر می رسد.

فراموش نکنید که زبان انگلیسی در هر کشوری، با لهجه های منحصر به فردی ادا می شود و این لهجه، فرم جمله بندی و انتخاب کلمات را هم تحت تاثیر قرار می دهد. علاوه بر این تاثیر اصطلاحات بومی و محلی و نگرش های قومی در زبان محاوره را هم نمی توان نادیده گرفت.


مهارت های مکاتبه ای یا نوشتاری

بسیاری از تعامل های کاری بین افراد در تجارت بین المللی، از طریق مکاتبه ها و نامه نگاری های اداری و فرمالیته انجام می شود. بسیاری از نامه نگاری های یک تاجر چه در هنگام مکاتبه با مشتری و چه در زمان عقد قرارداد، نیازمند تسلط بر این سطح از زبان انگلیسی است. مهارت نوشتاری در زبان انگلیسی نیز درست مانند مهارت مکالمه، به یک لحن بخصوص نیازمند است و انتخاب صحیح ترین و مناسب ترین کلمات از ساختار رسمی زبان در این مرحله، می تواند اهمیت فراوانی داشته باشد.

بیشتر بدانید: صادرات به عراق

زبان تخصصی تجارت بین المللی را به شکل صحیح فرا بگیرید

زبان انگلیسی نیز مانند هر مهارت دیگری، اگر به شکل اصولی و صحیح فرا گرفته شود، می تواند به طور عملی و مناسب نتیجه دهد. انتخاب یک روش صحیح فرا گیری با توجه به روحیات فرد، باید با آگاهی انجام شود؛ برخی از افراد ترجیح می دهند به کلاس درس بروند و برخی خود آموزی از طریق مطالعه و منابع آموزشی را ترجیح می دهند.

در هر صورت رمز موفقیت در فراگیری زبان انگلیسی –از هر راهی که باشد- تمرین و فقط تمرین و تکرار مداوم و پیوسته است. فراموش نکنید که علاوه بر روش آموزشی خود، از کتاب ها، فایل های صوتی و تصویری و منابع آموزشی مهم و معتبر نیز استفاده کنید.


سوالات متداول

زبان تخصصی تجارت بین المللی چیست؟

امروز زبان مشترک تمام کشور ها و زبان بین المللی در تمام زمینه ها “زبان انگلیسی” است و کسانی که نسبت به این زبان مهارت های گفتاری و شنیداری داشته باشند، در عرصه ی مکاتبات بین المللی در هر زمینه ای می توانند بسیار بهتر عمل کنند.

چرا زبان انگلیسی به عنوان زبان تجارت بین المللی انتخاب شده است؟

اربرد همه جانبه و جهانی زبان انگلیسی بر کسی پوشیده نیست؛ زبان انگلیسی زبانی است که فراگیری آن در تمامی رشته های علمی، صنعتی و هنری یکی از شرایط اصلی ترقی و پیشرفت است و البته در حوزه ی تجارت و کسب و کار نیز، موقعیت بسیار ممتاز و ویژه ای دارد. به طور دقیق تر می توان گفت که با توجه به شرایط امروز اقتصاد جهانی، زبان رسمی و اصلی تجارت بین المللی –تقریبا در تمامی کشور ها حتی کشور های آسیای شرقی- زبان انگلیسی است و از جمله دلایل آن می توان به سادگی و راحتی فراگیری آن اشاره کرد.

اهمیت یادگیری زبان انگلیسی چقدر است؟

شاید فراگیری مهارت های شنیداری در ظاهر امر ساده ای به نظر برسد و شاید فکر کنید که صرفا با شنیدن مکرر تعدادی فایل صوتی می توانید این سطح از مهارت را در خودتان تقویت کنید؛ اما موضوع مهارت شنیداری کمی پیچیده تر به نظر می رسد.