بازاریابی صادراتی به کمک لینکدین

بازاریابی صادراتی به کمک لینکدین

اگر تصمیم به برندسازی و بازاریابی دارید، باید از ابزارهای گوناگونی استفاده کنید. یکی از این ابزارها که بسیار کارآمد و تاثیرگذار است را می‌توان لینکدین (LinkedIn) در نظر گرفت. این ابزار در حقیقت بزرگ‌ترین سوشال نتورک یا شبکه اجتماعی است که در سطح جهان از آن استفاده می‌شود. این برنامه به‌قدری تاثیرگذار است که بیش از 630 میلیون کاربر فعال دارد. حال اگر شما تصمیم به بازاریابی صادراتی دارید و به دنبال راهی برای برندسازی و بازاریابی می‌گردید، باید از لینکدین استفاده کنید. البته پیش از استفاده، باید با استراتژی‌های بازاریابی صادراتی به کمک لینکدین آشنا شوید.


بازاریابی با لینکدین چیست؟

به فرایندی که در آن به ایجاد اتصالات و پیوندها، ایجاد روابط تجاری، افزایش اطلاعات درباره برند، اشتراک‌گذاری محتواهای مربوط به تجارت و هدایت ترافیک می‌پردازید، لینکدین گفته می‌شود. تاثیری که استفاده از LinkedIn به همراه دارد، به‌قدری است که امکان جدایی آن در زمینه‌های مربوط به بازاریابی وجود ندارد. شما می‌توانید از طریق این ابزار، تجزیه‌وتحلیل‌های لازم را انجام دهید و به برند تجاری خود دسترسی پیدا کنید.


مزیت‌های بازاریابی با لینکدین

این شبکه اجتماعی با توجه به فضا و ظرفیتی که دارد، می‌تواند زمینه خوبی را برای بازاریابی و تبلیغات فراهم کند، زیرا شما می‌توانید از طریق آن به‌صورت مستقیم با مدیران تصمیم‌گیرنده، ارتباط بگیرید و پس از آن محصول و خدمات خود را به آن‌ها معرفی کنید. دقت داشته باشید که این فضا رایگان است و اگر به آن به‌خوبی توجه شود، نتایج خوبی را به همراه دارد. همچنین این فضا شرایطی را در اختیار شما قرار می‌دهد که می‌توانید با استفاده از آن به موضوعاتی چون ترندهای جدید بازاریابی، بررسی فعالیت رقبا، انجام تحقیقات لازم برای بازار، مدیریت بحران، نیازسنجی و ارائه بهترین خدمات و محصولات دست‌یابید.

بازاریابی صادراتی به کمک لینکدین

چگونه از لینکدین برای بازاریابی استفاده می‌شود؟

پس از آنکه محتوای خود را در این سایت انتشار دادید، باید بررسی کنید که آیا تبلیغات و محتواهای شما مفید بوده‌اند یا خیر! برای این کار شما به آنالیز بازاریابی نیاز خواهید داشت تا بتوانید از موضوعاتی چون آگاهی نسبت به برند و جلب‌توجه مخاطبان مطلع شوید و سپس تصمیم نهایی را بگیرید. برای این بررسی شما می‌توانید از ابزارهای داخلی که در خود لینکدین وجود دارد، استفاده کنید.

برای بررسی آگاهی نسبت به برند، باید تعداد مخاطبان، لایک ها، اشتراک‌گذاری‌ها و ارتباطات شکل‌گرفته را مورد بررسی قرار دهید تا متوجه شوید که تا چه اندازه محصولات و خدمات شما دیده‌شده‌اند. همچنین برای بررسی میزان جلب‌توجه مخاطبان نیز می‌توانید یک کال تو اکشن جذاب را طراحی و از طریق آن مخاطبان را به سمت صفحه فرود خود هدایت کنید. سپس با استفاده از ابزاری چون گوگل آنالیتیکس، میزان جلب‌توجه مشخص می‌شود.


LinkedIn برای کدام دست از افراد کارایی دارد؟

اصلی‌ترین زمینه برای استفاده از لینکدین، زمانی است که تصمیم به فروش و بازاریابی دارید. البته این نکته را در نظر بگیرید که این فضا برای تک‌فروشی مناسب نیست و نمی‌تواند خیلی کارآمد باشد. در حقیقت این سایت می‌تواند برای شما شبکه‌ای از مشتریان را ایجاد کند تا بتوانید از طریق آن‌ها و فروش محصول مورد نظر، به سود بسیاری دست پیدا کنید.

البته دقت داشته باشید که زمینه استفاده از LinkedIn تنها به این مورد ختم نمی‌شود. برای مثال اگر شما کارفرما هستید و می‌خواهید نیروی کاری مطمئن استخدام کنید، این فضا می‌تواند به کمک شما بیاید یا حتی می‌توان به کارایی آن برای افرادی که تصمیم به مهاجرت نیز دارند، اشاره کرد. با این اوصاف، لینکدین یک سایت بسیار کارآمد است که ویژگی‌های گوناگونی را در اختیار شما قرار می‌دهد و شما می‌توانید از طریق آن ویژگی‌ها به هدف مورد نظر خود دست‌یابید.

بازاریابی صادراتی به کمک لینکدین

آمارهایی که از لینکدین به‌دست‌آمده

سایت LinkedIn برای اولین بار در سال 2002 راه‌اندازی شد و اکنون 630 میلیون نفر عضو حقیقی و بیش از 9 میلیون نفر عضو حقوقی دارد که این نه میلیون را می‌توان کارخانه‌ها، شرکت‌ها، ادارات، دانشگاه‌های معتبر و بازرگانان در نظر گرفت. همچنین در این سایت، روزانه بیش از یک میلیارد جستجو در رابطه با کار و بیزینس صورت می‌گیرد و همین موضوع باعث شده که لینکدین را بزرگ‌ترین و کارآمدترین مجمع برای بازاریابی در نظر گرفت. دقت داشته باشید که حتی در برخی از موارد، کارفرما آگهی خود را تنها در این سایت منتشر می‌کند، زیرا می‌تواند از طریق امکانات آن به شناخت کامل نیروی کار خود برسد.


لینکدین برای کارفرما چه مزیت‌هایی را دارد؟

اصلی‌ترین مزیتی که برای لینکدین در نظر گرفته شده، امکان معرفی و انجام بازاریابی یک شرکت و کسب‌وکار به سطح جهان است. در نتیجه شما می‌توانید مشتری و طرفداران مخصوص به خود را پیدا کنید و از طریق آن‌ها بازاریابی صادراتی را انجام دهید و به موفقیت برسید. البته توجه داشته باشید که برای موفقیت در چنین فضایی، باید شناخت کاملی از این سایت داشته باشید.

از دیگر مزیت‌هایی که لینکدین برای کارفرما به همراه می‌آورد، باید به امکان برقراری ارتباط با مشتری‌ها، دست پیدا کردن به بازارهای جدید در سطح دنیا برای بازاریابی صادراتی، پیدا کردن نیرو کار متخصص، پیدا کردن شناخت کامل از تولیدکننده مواد اولیه و … اشاره کرد.


آیا لینکدین برای نیروهای کار نیز مزیت دارد؟

بسیاری از افراد که تحت نظر یک شرکت نیستند و تصمیم دارند به‌صورت انفرادی کار کنند نیز می‌توانند از ویژگی‌های LinkedIn برای موفقیتشان استفاده کنند. این دست از افراد می‌توانند از طریق فضایی که این سایت در اختیارشان قرار می‌دهد، با شرکت‌های هدف، ارتباط خوبی را برقرار کنند و از طریق آن‌ها امر بازاریابی صادرات را انجام دهند.

بازاریابی صادراتی به کمک لینکدین

آیا امکان استفاده از لینکدین در ایران وجود دارد؟

جمله معروفی وجود دارد که می‌گوید «اگر در لینکدین نیستید، گویی در عالم کسب‌وکار وجود ندارید». با توجه به این جمله می‌توان گفت که امکان استفاده از چنین فضایی، برای افراد فعال در ایران نیز وجود دارد و آن‌ها می‌توانند از طریق چنین فضایی کسب‌وکار خود را رونق دهند.

در حال حاضر تعداد افراد ایرانی که در لینکدین عضو هستند، بیش از دو میلیون و پانصد هزار نفر اعلام‌شده است. این دست از افراد، همگی در رشته خود مهارت بالایی دارند و به دنبال نیروی کار، مشتری برای صادرات و … می‌گردند؛ بنابراین اگر در ایران ساکن هستید و به دنبال راهی برای بازاریابی صادراتی می‌گردید، انتخاب لینکدین به‌عنوان کمک، یک انتخاب مناسب به نظر می‌رسد.


استراتژی‌هایی که برای موفقیت باید رعایت کنید!

تا به اینجا از اهمیت و مزیت لینکدین گفتیم، اما توجه داشته باشید که شرایط همیشه به‌خوبی پیش نمی‌رود و باید حتما به برخی از مسائل، دقت شود.

تکمیل و بهینه‌سازی پروفایل:

شما برای دیده شدن در این فضا، باید صفحه و پروفایل خود را به‌طور کامل و جذاب آماده کنید تا بتوانید از این طریق جذب مخاطب را انجام دهید. برای مثال عکس پروفایل خود را لگوی مربوط به کسب‌وکارتان بگذارید. اندازه عکس استاندارد برای پروفایل لینکدین، 400 در 400 پیکسل است.

برای خود استراتژی هدفمند داشته باشید:

یکی از موضوعاتی که می‌تواند کسب‌وکار شما را با مشکل مواجه کند، بی‌برنامه بودن در موضوع تولید محتوا است. شما باید هر روز، طبق برنامه‌ای که از پیش تنظیم کرده‌اید، برای کاربران خود محتوایی را انتشار دهید. البته به کیفیت محتوا و مسائل مربوط به آن نیز توجه داشته باشید که بتوانید بهترین نتیجه را به دست آورید.

بخشی از دانش خود را به اشتراک بگذارید:

اگر تصمیم دارید که در بازاریابی صادراتی موفق شوید، باید کمی از دانش خود را به‌صورت رایگان در اختیار افراد قرار دهید. این موضوع شاید کمی غیرعقلانی باشد، اما مطمئن باشید که تاثیرگذاری بالایی دارد و باعث جذب مشتری می‌شود. از همین رو توصیه می‌شود بخشی از محتواهای خود را به معرفی محصولی که تصمیم دارید آن را بازاریابی کنید، اختصاص دهید تا پس از مدتی متوجه تاثیر مثبت آن شوید.

بررسی فعالیت رقبا:

شما برای موفق شدن در زمینه بازاریابی، باید از فعالیت رقبا خود مطلع باشید و آن‌ها را مورد بررسی قرار دهید. این موضوع به شما کمک می‌کند که بتوانید برای فعالیت خود الگوبرداری کنید و در مسیر موفقیت قرار گیرید. البته دقت داشته باشید که به‌هیچ‌وجه کپی‌برداری نکنید، زیرا این موضوع اثرات منفی را به همراه خواهد داشت.

فعالیت در لینکدین کار سخت و پیچیده‌ای نیست و شما می‌توانید با رعایت چند نکته به بهترین نتیجه دست پیدا کنید و اموری چون بازاریابی صادراتی، پیدا کردن نیروی کار و موارد دیگر را به بهترین شکل انجام دهید.


سئوالات متداول

بازاریابی با لینکدین چیست؟

به فرایندی که در آن به ایجاد اتصالات و پیوندها، ایجاد روابط تجاری، افزایش اطلاعات درباره برند، اشتراک‌گذاری محتواهای مربوط به تجارت و هدایت ترافیک می‌پردازید، لینکدین گفته می‌شود.

امکان استفاده از لینکدین در ایران وجود دارد؟

بله، در حال حاضر تعداد افراد ایرانی که در لینکدین عضو هستند، بیش از دو میلیون و پانصد هزار نفر اعلام‌شده است.

مزایای بازاریابی صادراتی به کمک لینکدین چیست؟

شما می‌توانید از طریق لینکدین به‌صورت مستقیم با مدیران تصمیم‌گیرنده، ارتباط بگیرید و پس از آن محصول و خدمات خود را به آن‌ها معرفی کنید. همچنین با استفاده از آن به موضوعاتی چون ترندهای جدید بازاریابی، بررسی فعالیت رقبا، انجام تحقیقات لازم برای بازار، مدیریت بحران، نیازسنجی و ارائه بهترین خدمات و محصولات دست‌یابید.