ارسال کالا با قطار و دانستنی های راه آهن

websepanta
date_range آبان 3, 1400
message نظر 0
ارسال کالا با قطار

راه آهن روی اقتصاد و صنعت ملی تاثیر به‌سزایی گذاشته است و از این وسیله می‌توان در حمل و نقل خارجی و داخلی نیز استفاده کرد. در این مطلب قصد داریم تا با گذر کوتاهی از تاریخچه ساخت قطار در مورد برنامه راه آهن ایران و نحوه ارسال کالا با قطار باری آشنا شویم.


تاریخچه ارسال کالا با قطار

اولین واگن‌های ساخت بشر با اسب روی ریل‌های چوبی کشیده می‌شدند تا این که در سال 1774 اولین موتور بخار به وسیله جیمز وات اختراع شد. سپس دانشمندان اولین لوکوموتیو‌های بخار را در سال 1800 ساختند و پس از آن اختراع قطار یکی از مهم‌ترین رویداد‌ها در تاریخ پیشرفت نام گرفت و به‌طور کامل دنیای پس از خود را متحول کرد.

یکی از اتفاق‌های مهم در تاریخ پیدایش قطار، ساخت موتور‌‌های دیزلی بود که عصر موتور بخار را به پایان رساند و سپس موتور‌‌‌های دیزلی با موتور‌‌های الکتریکی ترکیب شدند تا موتور‌های جدیدی با کارآمدی و ایمنی بالا‌تری ساخته شوند. علاوه بر این، همزمان با توسعه یافتن حمل و نقل در اروپا، سایر کشورهای جهان نیز به این شیوه جابه‌جایی کالا و بار رو آوردند که در هزینه‌های آن‌ها به شکل قابل توجهی صرفه‌جویی کرد.


ارسال کالا با قطار در ایران

حمل و نقل ریلی در ایران با تراموای شهری شروع شد که به آن ماشین دودی نیز می‌گفتند. از طرف دیگر، اولین ریل قطار در دوران رضاشاه با هدف متصل کردن شمال ایران به جنوب ایران آغاز به کار کرد. این ریل بندر امام را به بندر ترکمن متصل می‌کند و پس از آن مسیر‌های ریلی زیادی در ایران شکل گرفته است. امروزه قطار‌ها به شکل‌ها و نام‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند، مانند مترو، قطار مسافرتی، قطار باری یا تراموا‌های کوچک. با وجود این، تمام آن‌ها یک تاریخچه مشترک دارند. حالا اجازه دهید به مسائل حمل بار به کمک راه آهن بپردازیم.


قوانین حمل بار برای مسافر و کالا

مسافران می‌توانند وسایلی، مانند صندلی چرخ بیمار، کالسکه بچه، چمدان را با خود در قطار حمل کنند، این وسایل باید ابعاد کوچکی داشته باشند تا به راحتی به داخل کوپه حمل شوند. از وسایلی که منع قانونی دارند و شما نمی‌توانید همراه خود به داخل قطار ببرید می‌توانیم به اسلحه، مهمات، گاز پیک نیکی، حیوانات وحشی و اهلی و اشاره کنیم که سلامتی دیگران را به خطر می‌اندازد.

اگر قصد دارید با قطار خودرو حمل و جابه‌جا کنید، ارتفاع آن باید کمتر از 158 سانت و عرض آن کمتر از 180 سانتی‌متر باشد.

ارسال کالا با قطار

ظرفیت حمل بار با قطار

واگن‌های قطار ظرفیت‌های متفاوتی دارند، اما در کل ظرفیت واگن‌ها 55، 65، 72 و 105 تن است.


نحوه ارسال کالا با قطار

اگر می‌خواهید مرسولات خود را از تهران به وسیله راه آهن به منطقه دیگری از ایران بفرستید، باید وسیله ارسالی خود را پس از بسته‌بندی به انبار توشه تهران تحویل دهید و رسید دریافت ‌کنید. مسئولان انبار راه آهن بین قطار مسافربری و باربری، یکی را برای ارسال بسته شما انتخاب خواهند کرد که انبار توشه قطار، از قطار باربری برای حمل محصولات سنگین و قطار مسافربری برای محصولات سبک استفاده می‌کند.

بسته بندی محصول

محصولات ارسالی قبل از حمل با در نظر گرفتن آسیب‌پذیری کالاها و حجم آن‌ها دسته‌بندی می‌شوند. سپس آن‌ها را در کارتن، جعبه‌های چوبی یا فلزی قرار می‌دهند و برای شناخت محصولات آن‌ها را شماره گذاری می‌کنند یا یاداشتی به جعبه ها می‌چسبانند. به عنوان مثال، برای محصولات شکستنی کلمه ” شکستنی” نوشته می‌شود.

گواهی تحویل

در این برگه تمام شرایط و موارد برای ارسال محصول نوشته می‌شود و فرستنده پس از پذیرفتن شرایط راه آهن، رسید کالای خود را دریافت می‌کند.در این برگه اطلاعاتی مانند نام و آدرس فرستنده و گیرنده، توضیح در مورد محصولات، تعداد بسته‌ها و وزن آن‌ها، مقصد و هزینه پرداختی برای حمل کالا نوشته ‌شده است.

ارسال رسید به گیرنده

این سند که مشخصات کالا در آن نوشته شده است و حالت شناسنامه کالا را دارد، از طرف فرستنده به گیرنده فرستاده می‌شود.

گیرنده

مرحله بعدی مربوط به گیرنده است، گیرنده با تحویل دادن رسید کالا، آن را از راه آهن تحویل می‌گیرد و اگر در زمان اعلام شده کالا را تحویل نگیرد، باید غرامت پرداخت کند.


انبار توشه تهران

ساعت کار انبار توشه تهران

انبار توشه قطار تهران هر روز از ساعت 8 صبح تا 18 عصر فعال است.

پیگیری مرسولات انبار توشه راه آهن

با داشتن بارنامه، کد مرسوله، نام کاربری و رمز عبور می‌توانید وارد سامانه پیگیری مانند ماهکس شوید و از موقعیت کالا خود با خبر شوید.

مرسولات انبار توشه راه آهن

مزایای ارسال کالا با قطار

مزایای فراوان قطار باری باعث توسعه اقتصادی و صنعتی در کشور شده است که به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

  • ارسال کالا با قطار باری برای بار‌های سنگین با حجم زیاد بهترین گزینه به حساب می‌آید.
  • در مقایسه با روش‌های ‌دیگر، حمل و نقل با قطار باری از نظر اقتصادی بسیار با صرفه‌تر است.
  • راه آهن ایمن‌ترین روش حمل و نقل برای انسان و همچنین انتقال کالا است. درصد امکان تصادف کردن یا شکستن خطوط ریلی و صدمه دیدن انسان‌ها یا محصولات بسیار کم است.
  • قطار‌ها گنجایش بیشتری دارند و می‌توانند مرسولات بیشتری را حمل کنند. حمل و نقل تحت هر شرایط آب‌و‌هوایی، یکی از ویژگی‌های قطار است. با قطار هر کالایی را با حجم‌های بالا در هر شرایطی با ایمنی بسیار بالا‌تری می‌توان حمل کرد.
  • از دیگر ویژگی‌های حمل با قطار باری، کمک به کاهش آلودگی است. طبق برآوردی که شده است حمل مسافر و بار با قطار در ایران باعث کاهش 29 میلیون اتومبیل و ماشین‌های بارگیری شده است.
  • همچنین باید اشاره کنیم ارسال مرسولات با راه‌ آهن باعث شده است آمار حوادث ریلی در مقایسه با حوادث جاده‌ای نیز بسیار پایین‌تر گزارش شود.

تمام این مزایایی که نام بردیم باعث شده است که در سرتاسر جهان برای توسعه ریل قطار به ویژه قطار‌های باری سرمایه‌گذاری زیادی انجام شود، چون نتیجه آن همواری بیشتر مسیر توسعه صنعتی و اقتصادی یک کشور است.

بیشتر بدانید: قیمت لوله صادراتی

سوالات متداول

ظرفیت های حمل بار با واگن های قطار چقدر است؟

واگن‌های قطار ظرفیت‌های متفاوتی دارند، اما در کل ظرفیت واگن‌ها 55، 65، 72 و 105 تن است.

ساعت فعالیت انبار توشه تهران چگونه است؟

انبار توشه قطار تهران هر روز از ساعت 8 صبح تا 18 عصر فعال است

چگونه محصولات و کالاهای خود را از انبار توشه پیگیری نماییم؟

با داشتن بارنامه، کد مرسوله، نام کاربری و رمز عبور می‌توانید وارد سامانه پیگیری مانند ماهکس شوید و از موقعیت کالا خود با خبر شوید.

attachment برچسب‌ها :
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Warning