هزینه های حمل و نقل زمینی

websepanta
date_range آبان 11, 1400
message نظر 0
هزینه های حمل و نقل زمینی

حمل و نقل زمینی از رایج‌ترین روش‌های حمل و نقل در کشور ما و جهان است. علاوه بر این، حمل و نقل زمینی یا جاده‌ای در مقایسه با روش‌های حمل و نقل ریلی و حمل و نقل هوایی در هزینه‌ و سرعت برای بسیاری از محموله‌ها به صرفه‌تر است. جاده‌ها توسط دولت ساخته و نگهداری می‌شوند و تنها در ازای پرداخت مبلغ ناچیزی به عنوان عوارض قابل استفاده هستند.

حمل زمینی بار برای مناطقی که به مسیرهای ریلی، هوایی یا آبی دسترسی ندارند، مناسب‌ترین گزینه است. همینطور برای حمل و نقل بین شهرهای بزرگ و روستاها تنها از طریق جاده‌ها میسر است. در این مقاله به بررسی هزینه های حمل و نقل زمینی و روش های کاهش این هزینه ها خواهیم پرداخت.


هزینه های حمل و نقل زمینی به ترکیه

ارسال بار به بعضی کشورهای همسایه ایران نظیر ترکیه، ارمنستان، عراق و غیره، از طریق حمل زمینی بار نیز انجام می‌شود. اگر برای ارسال محموله خود در انتخاب میان حمل زمینی و یا هوایی بار مردد هستید شاید حمل و نقل هوایی را به دلیل تسریع فرآیند انتخاب کنید، اما هزینه حمل بار نیز اهمیت زیادی دارد و بنابراین حمل و نقل به روش زمینی به ترکیه به صرفه‌تر و مناسب‌تر است.

هزینه های حمل و نقل زمینی به ترکیه به عوامل متعددی از جمله وزن و ابعاد بار، شهر محل ارسال و غیره بستگی دارد و اگر روش حمل هوایی را انتخاب کرده‌اید، باید بدانید هزینه ارسال محموله با هواپیما بر اساس حجم و وزن بار و اثاثیه محاسبه خواهد شد. برای صادرات به ترکیه از طریق زمینی تمامی موارد بسته‌بندی بار برای ارسال به ترکیه، صدور بارنامه ترکیه، بیمه کالا، اتخاب وسیله نقلیه، کنترل کیفی باربری و غیره، در کنار خدمات دیگری نظیر حمل و نقل توسط کامیون دربستی، ترانزیت مسقف، خرده بار حمل ترانزیتی و مسائل مشابه بر عهده باربری ترکیه خواهد بود.


هزینه های خارجی حمل و نقل زمینی

هزینه‌های خارجی به هزینه‌ها و منافعی اشاره دارد که در قیمت‌های معمول بازار منعکس نشده‌اند. برآورد و محاسبه هزینه‌های خارجی حمل و نقل در طولانی مدت، راهگشای دولت در سرمایه گذاری‌های جدید در بخش خصوصی و ارائه طرح‌های توسعه خواهد بود.


روش های کاهش هزینه های حمل و نقل زمینی

شاید راهکارهای کاهش هزینه‌های حمل و نقل در نگاه اول تنها به قیمت کرایه حمل بار پرداخت شده به متصدیان حمل و نقل خلاصه می‌شود. اما اگر عمیق‌تر نگاه کنیم، متوجه عوامل دیگری خواهیم شد که با رعایت آن‌ها به کاهش هزینه‌های حمل و نقل زمینی کمک خواهیم کرد.

بسته‌بندی

از جمله این عوامل، بسته‌بندی است. بسته‌بندی مناسب با بهینه سازی فضای اشغال شده در هنگام بارگیری در کانتینر یا کامیون، علاوه بر حفظ محموله از هرگونه آسیب دیدگی احتمالی و استفاده از تمامی ظرفیت وسیله حمل، میزان هزینه‌ها را حتی تا نصف کاهش دهد.

بیشتر بدانید: قیمت ورق صادراتی

انتخاب مسیر و شیوه حمل به طور هوشمندانه

ممکن است تصور کنید برای حمل بار به مقصدی معین، مسیر مشخص و معلومی وجود دارد؛ اما در حقیقت برای هر مقصد بهترین شیوه حمل و نقل از لحاظ امنیت بار و نیز مقرون به صرفه بودن متفاوت است و باید به طور جداگانه دنبال هوشمندانه‌ترین مسیر حمل و نقل از میان روش‌های زمینی، ریلی، حمل و نقل دریایی و هوایی برای محموله خود باشید.

نحوه انتخاب متصدی حمل

در اینجا نیز نکاتی وجود دارد که دانستن آن در میزان هزینه‌های حمل و نقل زمینی کاهش چشمگیری را به همراه خواهد داشت. به عنوان مثال، زمانی که یک متصدی حمل تعداد سفارشات بیشتری دارد، قادر خواهید بود یک کانتینر کامل درحمل هوایی بار به نام ULD را اجاره کنید که در نتیجه آن کرایه حمل تا حد بسیار خوبی کاهش خواهد یافت. به این روش Consolidation گفته می‌شود.

مورد مشابه در حمل و نقل دریایی زمانی است که یک فورواردر را بجای مراجعه مستقیم به خط کشتیرانی به عنوان متصدی حمل انتخاب می‌کنید. فورواردرها در حمل و نقل دریایی، مشتریان ثابت و پرتیتراژ خطوط کشتیرانی هستند و آن‌ها نیز بر اساس تعداد محموله‌ها و سفارش‌های خود از تعرفه‌های ویژه و متفاوتی قادر به استفاده خواهند بود. همواره انتخاب یک فورواردر به جای مراجعه مستقیم به خط کشتیرانی مسیر مورد نظر، هزینه کمتری را در بر خواهد داشت.

بیمه باربری

بیمه باربری از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. با بروز هرگونه سانحه ناگهانی‌، اگر در حیطه متصدی حمل و نقل نباشد، هزینه‌های ناشی از آن طبق ارزش محموله شما محاسبه خواهد شد و در نتیجه هزینه بسیار بالایی را شامل می‌شود. پس حتما برای بیمه باربری مناسب محموله خود اقدام کنید.


حقوق حمل زمینی بار

حقوق حمل و نقل مجموعه‌ای از تمام قوانین و مقررات داخلی و بین المللی است که بر روش‌های مختلف حمل و نقل نظارت دارد.

بر طبق این نامه حقوق حمل زمینی بار، همراه داشتن مدارک شناسایی توسط رانندگان شامل گواهینامه، دفترچه کار، کارت شناسایی هوشمند، کارت سلامت جسمی و روانی، دفترچه مدت کار و بازرسی سرعت، کارت وابستگی و کارت شناسایی ناوگان حمل و نقل است. دفترچه کار برای اطلاع پلیس راهور از نحوه فعالیت راننده است. در صورتی که راننده آن را به همراه نداشته باشد، دفترچه کار او توسط پلیس به مدت شش ماه به حالت تعلیق در خواهد آمد. کارت شناسایی هوشمند نیز در شناسایی هویت راننده و استعلام پیشینه او به پلیس کمک می‌کند.

دفترچه مدت کار که مدت کار و سابقه رانندگان بر اساس نوع فعالیت آنان مشخص می‌شود، از سوی نیروی انتظامی صادر خواهد شد. کارت سلامت نشاندهنده عدم ابتلای راننده به بیماری‌های جسمی و روحی است و رانندگان وظیفه دارند برای دریافت این کارت اقدام کنند. کارت شناسایی ناوگان و کارت وابستگی، مالک وسیله نقلیه و مشخصات ناوگان در آن درج شده است.


سوالات متداول

هزینه های حمل بار زمینی چگونه است؟

حمل بار به ترکیه از طریق زمینی، تمامی موارد بسته‌بندی بار برای ارسال به ترکیه، صدور بارنامه ترکیه، بیمه کالا، اتخاب وسیله نقلیه، کنترل کیفی باربری و غیره، در کنار خدمات دیگری نظیر حمل و نقل توسط کامیون دربستی، ترانزیت مسقف، خرده بار حمل ترانزیتی و مسائل مشابه بر عهده باربری ترکیه خواهد بود.

چگونه می توان هزینه های حمل و نقل زمینی را کاهش داد؟

بسته‌بندی
انتخاب مسیر و شیوه حمل به طور هوشمندانه
نحوه انتخاب متصدی حمل
بیمه باربری

دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Warning